Bałkany. „Excalibur” znaleziony na dnie rzeki (GALERIA + FILM)

0
Excalibur znaleziony na dnie rzeki Vrbas na północy Bośni i Hercegowiny fot. Grad Banja Luka

Średniowieczny miecz odkryty na dnie rzeki Vrbas, nieopodal wioski Rakavice w północnej części Bośni i Hercegowiny. Archeolodzy i historycy mówią o bardzo rzadkim odkryciu.

Miecz został znaleziony w rzece Vrbas, która jest prawym dopływem Sawy w zlewisku Morza Czarnego. Utkwił w skałach pod wodą na głębokości ok. 11 metrów, przez co został okrzyknięty mianem „Excalibura” i jest porównywany do miecza króla Artura.

Miejscowy historyk Janko Vracar zbadał ten oręż i wstępnie wydatował go na koniec XIII wieku, a początek XV wieku. Został on odkryty w pobliżu słynnego średniowiecznego zamku w mieście Zvečaj, będącego niegdyś siedzibą bośniackich władców. Przez co jest dodatkowo bardzo cenny dla historii i kultury tego regionu. Jest to pierwszy taki średniowieczny miecz znaleziony w tym rejonie. Dodatkowo na terenie Bałkanów w przeciągu ostatnich 90 lat znaleziono tylko jeden miecz z tego okresu. Nie powinno więc dziwić dlaczego jest to wyjątkowo cenny zabytek, tak pod względem naukowym jak i historycznym.

Po zaplanowanej konserwacji którą przejdzie teraz zabytek ma zostać on udostępniony na ekspozycji Muzeum Republiki Serbskiej w mieście Banja Luka, gdzie będzie można go oglądać.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.