Sensacja archeologiczna w Krakowie. Odkryto kolejną bramę z czasów Kazimierza Wielkiego (GALERIA)

7
Brama odkryta w trakcie remontu ul. Krakowskiej w Krakowie

Dziś (22.10.2019) w trakcie prac budowlanych na ul. Krakowskiej w Krakowie odkryto kolejną bramę z czasów Kazimierza Wielkiego. Jest to spora sensacja gdyż wcześniej nikt o niej nie wiedział…

Dzisiaj odkryto relikty kolejnej bramy na ul. Krakowskiej, na miejscu pracują archeolodzy mający za zadanie zadokumentować ten wyjątkowy zabytek. Wstępnie wydatowano ją na XIV wiek, czyli czasy Kazimierza Wielkiego. Jednak w celu dokładniejszego określenia jej wieku ma zbadać ją specjalny architekt. Dzisiaj ma odbyć się narada co dalej zrobić z tym zabytkiem. Budowlańcom i miastu z pewnością jest on nie na rękę, gdyż kolejny raz mogą wydłużyć się i tak przebiegające bardzo wolno prace remontowo-budowlane. Pytanie co weźmie górę – ochrona dziedzictwa i kultury – czy miasto i deweloperzy?

Na wspomnianej bramie widoczne są wkopy i uszkodzenia do których doszło przy budowie kanalizacji czy innych instalacji. Z wiadomych względów nikt oczywiście wtedy nie zgłosił tego znaleziska i o nim się nie pochwalił… Część tych prac została jednak wykonana jeszcze za czasów zaborów austriackich.

Nie jest to pierwsza brama odkryta w tym miejscu – pierwszą odkryto w lipcu bieżącego roku. Zadokumentowano jednak tylko jej górną część bez wykonywania wykopów w głąb o dokładnego zbadania. Czy z tą będzie podobnie? – trudno powiedzieć.

Oprócz wspomnianej bramy archeolodzy znaleźli również inne zabytki, jak chociażby elementy ceramiki. Wkrótce postaramy się podać więcej informacji na temat znalezisk z ulicy Krakowskiej i tym co dalej stanie się z odkrytą bramą.

Na uwagę zasługuje również by wspomnieć o innych odkryciach archeologicznych w trakcie prowadzonego remontu na skrzyżowaniu ul. Krakowskiej, ul. Dietla i ul. Stradomskiej. Dotychczas znaleziono m.in. przyczółki mostu z 1814 roku. Został on zbudowany zaraz po letniej powodzi która zniosła pochodzący jeszcze z XIII wieku drewniany most łączący Kraków z pobliskim Kazimierzem. Niewielu wie że jedno z koryt Wisły przebiegało właśnie przez dzisiejszą ulicę Dietla, przebieg rzeki jednak uregulowano a kłopotliwe koryto zostało zasypane. Dodatkowo w trakcie prowadzonych prac odkopano pozostałości po piwnicach domu który niegdyś stał przy ul. Dietla. Galerię zdjęć oraz więcej informacji na ten temat znajdziecie w tym artykule.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

7 KOMENTARZE

  1. Czy można wiedzieć w którym miejscu jest ta brama? Na starych mapach można znaleźć na Krakowskiej dwie bramy. Krakowską (Glinianą) między Meiselsa a Paulińską i Wielicka (Solna) w pobliżu mostu Piłsudskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.