Do sensacyjnego odkrycia doszło w okolicy Olsztyna, poszukiwacz znalazł tam średniowieczny miecz „grunwaldzki” wraz z całym osprzętem. Te wyjątkowe artefakty zostały przekazane na dłonie marszałka województwa Warmińsko-Mazurskiego, ostatecznie zasilą ekspozycję w powstającym Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Ten odkryty przez poszukiwacza zabytek, zachowany jest w bardzo dobrym stanie. Specjaliści podkreślają że takie odkrycia zdarzają się raz na dziesięciolecia.

„To fenomenalny zestaw w postaci miecza, pochwy, pasa i dwóch noży. Biorąc pod uwagę, że zabytki te pochodzą z przełomu XIV i XV, a więc przeleżały w ziemi ok. 600 lat, to są zachowane w niebywale dobrym stanie.” – powiedział pasjonat Aleksander Miedwiediew, który zabytki przekazał do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Nieprzypadkowo miecz znajdzie się w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem – według naukowców datowanie znaleziska i kontekst historyczny terenów na których został odkryty, wpisuje się w zakres działań tej największych bitw średniowiecznej Europy i może mieć z nią związek.

Zabytkowy średniowieczny miecz i oporządzenie odkryte pod Olsztynem fot. Urząd Marszałkowski w Olsztynie

„Jest to dokładnie miecz typu XIII wg. Oakeshotta. Posiada jelec który jest formą pośrednią pomiędzy VI a VII typem. Broń ma głowicę typu R z eliptycznym kształtem. Jego długość to 106 cm. Został wydatowany na na koniec XIV – XV wieku.” – powiedziała Ewelina Miksa, archeolog z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Wraz z mieczem zostały odkryte okucia jego pochwy, sprzączki od pasa mocującego pochwę oraz dwa noże.

„To nieodłączna część naszego regionalnego dziedzictwa. Jak wiemy, działania militarne bitwy pod Grunwaldem wykraczają przecież poza teren pól pod Stębarkiem i poza połowę lipca 1410 roku, dlatego znalezisko podbudza wyobraźnię. Atrakcyjnością stanu zachowania automatycznie „przenosi” w czasy grunwaldzkiego rycerstwa” – powiedział na konferencji marszałek Gustaw Marek Brzezin. Dodając że – „Na szczególne wyrazy uznania zasługuje postawa darczyńcy, który sprawił, że tak unikatowe zabytki będą mogły „przemówić” do wyobraźni szerokiego grona odbiorców.”

Marszałek Gustaw Marek Brzezin prezentuje miecz fot. Urząd Marszałkowski w Olsztynie

Trzeba podkreślić, ze poza walorami jako typowo atrakcji muzealnej znalezisko niesie za sobą sporo wiedzy historycznej. Być może po jego konserwacji i opracowaniu jak i sprawdzeniu miejsca odkrycia przez archeologów pozwoli nam dowiedzieć się on czegoś więcej.

Od lewej; dyrektor muzeum Szymon Drej, odkrywca miecza Aleksander Miedwiediew i marszałek Gustaw Marek Brzezin fot. Urząd Marszałkowski w Olsztynie

„Zestaw orężny zostanie teraz poddany czynnościom konserwacyjnym i badawczym. Mamy pewne podejrzenia, co do statusu społecznego średniowiecznego właściciela miecza i jesteśmy ciekawi, co kryje się pod warstwą rdzy. Głębiej zbadamy również samo miejsce wydobycia zabytku, by poznać kontekst sytuacyjny jego pochodzenia. Tak drogocenne przedmioty w średniowieczu rzadko kiedy zostawały w ziemi.” wytłumaczył Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Przypominamy też że od 7 lat poszukiwacze regularnie wspólnie z archeologami badają Pole Bitwy pod Grunwaldem. Na ten rok planowany jest VIII sezon badań.

Film z konferencji prezentujący odkryty zabytek.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.