Poszukiwania z wykrywaczem to ostatnio gorący temat… wyjaśniamy więc zainteresowanym że na gorących plażach poszukacie legalnie bez żadnego pozwolenia! Urząd Morski w Gdyni to kolejny urząd po Słupsku i Szczecinie który wydał specjalny komunikat na ten temat.

Odnosząc się do licznych pytań o zezwolenia na przeszukiwanie plaż wykrywaczami metali oraz biorąc pod uwagę, że działalność taka nie stanowi zagrożenia dla pasa technicznego, informujemy, że nie jest wymagane uzyskiwania pisemnego zezwolenia Urzędu Morskiego w Gdyni na wykonywane hobbystycznie przeszukiwania, przy zachowaniu następujących zasad:

– obszar przeszukiwań to wyłącznie plaża (nie wolno tego robić na wydmach, klifach, w lasach, w obszarach portów i przystani rybackich),
– przeszukiwania można wykonywać tylko w sposób nie uciążliwy dla plażowiczów i innych użytkowników plaży, najlepiej w godzinach porannych i wieczornych,
– należy BEZWZGLĘDNIE pozostawić plażę w stanie, w jakim znajdowała się przed wykonanym przeszukaniem.

Jednocześnie przypominamy, że sposób postępowania ze znalezionymi przedmiotami reguluje Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych (Dz.U. z 2015 r., poz. 397). Zwracamy także uwagę, że Urząd Morski w Gdyni nie jest właścicielem gruntów w pasie technicznym(są nimi właściwe terytorialnie starostwa powiatowe lub gminy), zatem niniejsza informacja dotyczy jedynie kompetencji Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, jako organu odpowiedzialnego za ochronę brzegu morskiego.

Możemy przeczytać na stronie Urzędu Morskiego w Gdyni.

Musimy jednak pamiętać że zgodnie ze znowelizowaną 20 lipca 2018 roku Ustawą o Rzeczach Znalezionych zgłaszać nie trzeba znalezionych monet do kwoty 100 zł, powyżej tej ilości należy zgłosić je do Starosty. Dodatkowo znalezione przedmioty również podlegają w/w ustawie i należy je jak dotychczas zgłaszać. Pieniądze możecie jednak poszukiwać i zachowywać dla siebie!

Tutaj znajdziecie komunikat Słupskiego Urzędu Morskiego na temat poszukiwań. Natomiast tutaj znajdziecie komunikat Szczecińskiego Urzędu Morskiego. Warto sobie przed poszukiwaniami je wydrukować by w razie niepokojenia przez osoby trzecie pokazać że macie do tego pełne prawo! Cały temat świetnie omawiany jest też w najnowszym filmiku na kanale informacyjnym Polskiego Związku Eksploratorów.

Przypominamy jednak że jeśli chcieli byście poszukiwać coś więcej jak monety na plażach… np. zabytki na ornych polach wymagane jest już pozwolenie WKZ. Jeśli jesteście ciekawi jak takie pozwolenie zdobyć zapraszam Was na mój film w serwisie YouTube gdzie omawiam ten temat.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

9 KOMENTARZE

  1. Wielka łaska państwa polskiego… Będę dalej puszki leśników wykopywal z ziemi. Tak jak bije brawo PISowi za tą ustawę normalnie…. Tyle jest hobbistow. Lepiej z piwem stać

    • Gdzie można ściągnąć link który tłumaczy że nie ma żadnego zakazu na poszukiwanie monet wykrywaczem metalu na plażach morskich.

  2. A jak to się ma do plaż nie tylko nad morzem? Czy obowiązują te same przepisy? Z tego co się dowiedziałem od pani archeolog to potrzebne jest pozwolenie z wkz. Ale może prawo się zmieniło? Proszę o informację.

    • Jeśli jest to plaża publiczna i nie jest terenem ze statusem 'stanowisko archeologiczne'(bo i takie jeziora i akweny się zdarzają) to do poszukiwania monet nie jest wymagane pozwolenie. Inaczej jest natomiast z plażami prywatnymi, te wymagają zgody właściciela gruntu.

  3. Nie tak hop – siup z tą legalnością poszukiwań na plaży. To urzędnicy morscy nie wymagają zezwolenia. Ale nadal może tego wymagać WKZ. Prawda ? Proszę autora o nakierowanie mnie / nas na oficjalne stanowisko w tej kwestii konserwatora. Byłbym wdzięczny. Pozdrówka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.