Orzeł ze sztandaru Podhalańczyków jest już w rękach niemieckiej policji – mimo to został zlicytowany!

Głowica sztandaru Podhalańczyków jest w rękach niemieckiej policji fot. screen z aukcji hermann-historica.de

Na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego możemy przeczytać że orzeł który był wystawiony na sprzedaż w domu aukcyjnym Hermann Historica w Monachium, został zabezpieczony 22 maja dzięki działaniom Prokuratury Okręgowej w Warszawie podjętym na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak niedawno informowałem Was w artykule Zaginiony orzeł z głowicy sztandaru 1 Pułku Strzelców Podhalańskich trafił na niemiecką aukcję! Został wystawiony tam od ceny minimalnej 10 tys. euro. Zabytek został wczoraj (22.05.2019) zabezpieczony przez niemiecką policję. Mimo tych czynności, dom aukcyjny Hermann Historica zdecydował się jednak o kontynuacji aukcji, nie będąc już w posiadaniu obiektu! Głowica Podhalańskiego sztandaru została dziś sprzedana na licytacji za kwotę 25 tys. euro. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o tym fakcie niemieckie służby policyjne.

Jak dodaje ministerstwo – Jest to pierwsza sprawa w której została zastosowania procedura europejskiego nakazu dochodzeniowego (END) w celu zabezpieczenia obiektu wystawionego na zagranicznej aukcji.

Jak wspominałem w poprzednim artykule orzeł wraz z sztandarem został przekazany do 1 Pułku Strzelców Podhalańskich 21 października 1928 roku przez prezydenta Ignacego Mościckiego w Nowym Sączu. To właśnie z uwagi na fakt, że sztandary, jako insygnia jednostek Wojska Polskiego stanowią własność Skarbu Państwa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowało do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oraz wniosek o wszczęcie procedury europejskiego nakazu dochodzeniowego (END).

Działania które zostały podjęte przez posła Arkadiusza Mularczyka na wskutek mojej publikacji medialnej na wniosek resortu kultury przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w drodze międzynarodowej pomocy prawnej doprowadziły do zabezpieczenia przez Bawarską Krajową Policję Śledczą w dniu 22 maja 2019 r. głowicy z orłem w domu aukcyjnym Hermann Historica.

Pismo Posła do MKiDN

Odpowiedź MKiDN do Posła

Ze względu na dobro prowadzonego postępowania, szczegóły dotyczące charakteru przyszłych działań nie mogą być na ten moment jeszcze ujawniane.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

wykrywacze rutus alter argo ne
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.