Skarb 440 srebrnych monet Zygmunta III Wazy odkrytych przez poszukiwacza

Skarb 440 srebrnych monet odkrytych przez poszukiwacza na Ukrainie

Skarb srebrnych Polskich królewskich monet, wybitych za czasów Zygmunta III Wazy, odkrył poszukiwacz z Ukrainy Олег Гаврилович. Pochwalił się on o swoim odkryciu na fejsbookowej grupie poszukiwaczy „Хобі пошук з металошукачем!”

Monety to tzw. półtoraki o wartości nominalnej 1,5 grosza, skarb posiadał w sumie 440 srebrnych numizmatów. Pochodzą one z początku XVII wieku, a dokładniej zostały wybite w latach 1620-1630 i następnie zdeponowane w glinianym naczyniu. Wśród skarbu po za dominującymi monetami Zygmunta III Wazy znajdują się również pojedyncze monety szwedzkiego króla Gustawa Adolfa. Znając zwyczaje poszukiwaczy zza wschodnią granicą raczej nie zobaczy on muzealnej gabloty – możecie jednak chociaż tutaj nacieszyć nim swoje oczy 🙂

Przypominamy też, że na terenie naszego kraju od zeszłego roku poszukiwanie zabytków wykrywaczem metali bez zgody WKZ jest już przestępstwem, a nie jak wcześniej wykroczeniem. Jeśli jesteście ciekawi jak takie pozwolenie zdobyć zapraszam was na mój film w serwisie YouTube gdzie omawiam ten temat. Jeśli jesteście zainteresowani jak wyglądają takie poszukiwania z wykrywaczem to również zapraszam was serdecznie na kanał YouTube ‚Zwiadowca Historii’.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.