Na terenie Głogowskiego Fortu Stern ekshumowano 19 żołnierzy z II Wojny Światowej (GALERIA!)

Ekshumacja 19 niemieckich żołnierzy na terenie Fortu Stern w Głogowie fot. POMOST

Ekshumowali 19 niemieckich żołnierzy z fosy na terenie Fortu Stern w Głogowie, którzy polegli w trakcie walk o miasto w 1945 roku. Sprawa wyszła na jaw dzięki jednemu z mieszkańców miasta.

Stowarzyszenie POMOST od ponad 20 lat zajmuje się poszukiwaniem i ekshumacją mogił niemieckich żołnierzy na terenie całej Polski i Europy. W dniach 13-15 maja 2019 roku prowadzili prace ekshumacyjne na terenie Fortu Stern w Głogowie. Wszystko było możliwe dzięki lokalnemu mieszkańcowi który jako operator koparki pod koniec XX wieku trafił na jeden z grobów.

Okazało się że w zachowanym fragmencie fosy jest pochowanych w sumie 19 niemieckich żołnierzy, którzy polegli w trakcie ostrych walk o miasto w 1945 roku. Jedenastu z nich spoczywało w grobie masowym, jak się okazało został on ujawniony jeszcze w latach 80-tych w trakcie prac porządkowych i niestety częściowo zniszczony.

W trakcie badań mogiły odkryto liczne elementy żołnierskiego ekwipunku, w tym jeden przełamany nieśmiertelnik. Sprawdzając resztę wspomnianej fosy zlokalizowano kolejno grupę pięciu pojedynczych grobów. W aż trzech z nich znaleziono kolejne nieśmiertelniki. Jeden z nich należał do żołnierza Volkssturmu będącego formacja o charakterze pospolitego ruszenia, ponadto żołnierz ten wyposażony był w ekwipunek RAD. Odkryto również szereg pojedynczych rozproszonych żołnierskich szczątków, zalegały one we wtórnej warstwie gruzu.

Znaleziono na miejscu również kilkaset sztuk amunicji do różnego rodzaju broni, oraz kostki prasowanego trotylu. Wszystkie przedmioty „niebezpieczne” zostały zabezpieczone przez Patrol Saperski z Głogowa.

Teraz przed naukowcami trudne zadanie, będą starali się zidentyfikować szczątki znalezionych tam poległych na podstawie nieśmiertelników. Istnieje duża szansa że któryś z nich ma jeszcze żyjących krewnych… którzy czekają na przywrócenie mu pamięci i pochówek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.