Wielu by powiedziało że nie ma tam czego szukać, inni że został sam złom. Ekipa programu Tank Hunter jednak nie podąża za tłumem tylko za historią. Kolejny raz idąc po jej drobnych okruszkach, znaleźli artefakt godny gabloty w każdym muzeum.

Program Tank Hunter znany jest większości pasjonatów, interesujących się pancernymi tematami i historią II wojny światowej. Wczoraj (14.04.2022) na ich kanale YT ukazał się 100-tny odcinek, a przedstawione w nim odkrycie myślę jest godne takiego jubileuszowego wydania. Poszukiwacze z TH trafili na „św. Grala”, którego marzyłby odkryć każdy eksplorator – polski pistolet VIS!

Na terenie Helu w okolicach portu wojennego, który przez naszych żołnierzy był już wykorzystywany we wrześniu 1939 roku. Znajdowały się tam m.in. stanowiska przeciwlotnicze obsadzone karabinami maszynowymi Hotchkiss, które zostały zdemontowane z okrętów ORP Wicher i ORP Gryf, służyły naszym obrońcom. Na miejscu znajdowało się również kilka 40 mm armat przeciwlotniczych Bofors, w sumie udało się zestrzelić w okolicy ponad 30 wrogich maszyn!

Znaleziska z 1939 roku na tym terenie, przeplatają się z tymi z roku 1945. Pasjonaci skupili się jednak, na odszukiwaniu przedmiotów z początku wojny. Pisząc że dopisało im szczęście, nie oddał bym nawet w części jak wyjątkowe i rzadkie znalezisko udało im się odkryć. Wśród setek odłamków i łusek, przy pomocy wykrywacza Rutus Atrex odkryli legendarny polski pistolet samopowtarzalny VIS wzór 1935.

Broń tą mało komu trzeba przedstawiać, jednak jej krótką historię oraz ogromną galerię wielu egzemplarzy z całego świata znajdziecie w jednym z naszych tekstów. Wkrótce dołączy do niej również egzemplarz trafiony na Helu, przez ekipę Tank Hunter.

Znaleziony przez Mateusza VIS z dużą pewnością należał do naszego rodaka. Pistolet posiada wybitego orzełka oraz jest sygnowany F.B. Radom. Broń mimo iż nie jest sprawna zgodnie z przepisami i warunkami pozwolenia została zgłoszona Policji, która ją również na miejscu zabezpieczyła.

Koniecznie zobaczcie film z poszukiwań jak i samego odkrycia tego wyjątkowego znaleziska:

Zdjęcia jak i informacje, zostały opublikowane za uprzejmością Tank Hunter.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.