Niezwykłe odkrycie przy wschodniej granicy – w forcie Salis Sogilo znajdującym się w miejscowości Siedliska powiat przemyski odkryto dwie armaty forteczne M.75 kal. 9 cm z okresu I wojny światowej!

Dwie i to kompletne armaty wraz z lawetami z okresu I wojny światowej odkryto na terenie jednego z obiektów Twierdzy Przemyśl. Do znaleziska o którym poinformował Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl doszło w trakcie prac eksploracyjnych odbywających się dokładnie w forcie I Salis Soglio w Siedliskach koło Przemyśla w gminie Medyka.

Jak poinformowali odkrywcy są to dokładnie Austriackie armaty forteczne M.75 o kalibrze 9 cm (tzw. kazamatowe) które mocowane były w kaponierach oraz strzelnicach minimalnych gdzie umiejscowione były w tradytorach, czyli stałych elementach fortyfikacji przeznaczonych do prowadzenia ognia bocznego. Armaty pochodzą z okresu I wojny światowej i mają ścisły związek z walkami o Twierdzę Przemyśl.

Do odkrycia doszło w ubiegłym tygodniu, choć tak naprawdę pierwsze informacje na ich temat wypłynęły już 17 lat temu – jak widać po zdjęciach udostępnionych przez Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl ich stan jest świetny. W wydobyciu brali czynny udział członkowie Stowarzyszenia 3-go Galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej im. ks. Kinsky’ego. Dodatkowo w trakcie program kręciła ekipa programu „Poszukiwacze Historii”.

Jest to niezwykle cenne odkrycie i to na skalę europejską. W związku że obiekt znajduje się przy samej granicy polsko-ukraińskiej, która jest mocno monitorowana przez służby to armaty spoczywały spokojnie poza zasięgiem ewentualnych amatorów poszukiwań czy złomiarzy. Obiekty przechodzą obecnie konserwacje w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.

Zdjęcia oraz info: Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

wykrywacze rutus alter argo ne
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.