Nowy gmach Muzeum Bitwy pod Grunwaldem jest już gotowy dla zwiedzających, uroczyste otwarcie nastąpiło w środę. Budynek nie tylko daje znacznie większe możliwości ekspozycyjne w porównaniu do poprzedniego ale również najeżony jest nowymi technologiami.

Po wielu problemach z wykonawcami wreszcie otwarto nowe Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, budowa zajęła cztery lata. Było to konieczne ponieważ wybudowana jeszcze w latach 60 placówka, była zbyt mała aby chociażby prezentować odkrywane od lat w trakcie badań zabytki. Poprzednia lokalizacja ma zostać zamieniona na galerię sztuki związanej z Grunwaldem.

Nowe muzeum daje ogromne możliwości prezentacji multimedialnych nie tylko tego jak przebiegła Bitwa i co po niej zostało ale również jak wyglądały przygotowania do niej, które zasługują na własną opowieść. Muzeum posiada własną salę kinową oraz rycerską salę gimnastyczną w której można trenować i walczyć w rycerskich pojedynkach.

W muzeum nie tylko będzie można dowiedzieć się sporo informacji na temat samej Bitwy i przygotowań do niej. Będzie można zobaczyć makietę starcia wojsk w skali 1:1 w bojowym szyku kolumnowo-klinowym w postaci kawalerii na koniach. Można na specjalnych interaktywnych ekranach zobaczyć rozmieszczenie odkrywanych przez lata zabytków w trakcie badań pola Bitwy pod Grunwaldem. Zobaczymy również dioramę obrazującą pole walki, jak i symboliczną kaplicę pobitewną oraz ekran wyświetlający w 360 stopniach przebieg Bitwy.

W specjalnej sali wystawione są również zabytki odkryte przez detektorystów podczas badań. Znajdują się wśród nich oryginalne dokumenty, liczny zbiór grotów, monet, oporządzenia jeździeckiego, broni białej jak i jej fragmentów i wiele więcej.

Zdjęcia: Tomasz Krok, Bartłomiej Stój

Muzeum i nowa ekspozycja to pozycja obowiązkowa do odwiedzenia w najbliższej przyszłości dla Was – zapraszam Wszystkich serdecznie w imieniu pracowników, dyrekcji i wykonawcy.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.