Gigantyczna rzymska mozaika z początków naszej ery

0
Ogromna rzymska mozaika z marmurowym basenem, odkryta na terenie dzisiejszej Turcji

Odkryta przypadkiem przez rolnika, dziś jest największą rzymską mozaiką odkrytą w XXI wieku. Znajduje się na terenie południowej Turcji, a jej dotychczas odsłonięta powierzchnia to ponad 149 m2.

Pierwsze wzmianki o tym stanowisku archeologicznym, pochodzą już z 2002 roku. Zanotował je profesor Nick Rauh z amerykańskiego Uniwersytetu Purdue, po tym jak dowiedział się że na powierzchni zaoranych pól pojawiają się kostki pochodzące prawdopodobnie z mozaiki. Znajduje się ono w pobliżu starożytnego hellenistycznego miasta Antiochia ad Cragum, położonego w południowej Turcji (koło Alany’i) na górze Cragus z widokiem na wybrzeże Morza Śródziemnego. Wtedy też odsłonięto po raz pierwszy niewielki fragment rzymskiej podłogi.

Zajmująca 149 m2 rzymska mozaika, będąca elementem ogromnego kompleksu łaźni

Następnie kolejny raz archeolodzy z Uniwersytetu w Nebrasce, weszli ponownie na to stanowisko w 2011 roku. Dokonując wtedy niesamowitego odkrycia – odsłonili marmurowy basen o długości 7 metrów! Okazuje się być on tylko fragmentem ogromnego kompleksu łaźni, obłożonego właśnie wspomnianą mozaiką. Jej powierzchnia wynosi ponad 149 m2 – ponad gdyż szacuje się że jest to ok. 40% z całości tej podłogi. Wokół zbiornika wodnego ustawiony był portyk (zadaszenie) wsparte na kolumnach, zapewniało ono cień użytkownikom łaźni.

Czyszczenie odkrytej rzymskiej mozaiki

Zachowana do dziś dnia mozaika jest w idealnym stanie. Jej barwną dekorację stanowią panele w kwadratowej formie, które są wypełnione motywami geometrycznymi – jak szachownice, gwiazdy, przeplatające się pętle czy bryły prostokątów. Kompleks tych łaźni datowany jest na III-IV wiek naszej ery, jest to dotychczasowo największe tego typu znalezisko na terenie obecnej Turcji.

Archeolodzy na czele z Michaelem Hoff’em eksplorowali na tym stanowisku już wcześniej rzymską świątynię i alejkę kolumnową z przylegającymi do niej sklepami. Jak się okazało jest jedno ono dużo większe niż początkowo zakładano.

Rzymskie mozaiki odkryte w okolicy starożytnego miasta Antiochia ad Cragum

Do dziś dnia odkryto w okolicy jeszcze dwie mozaiki, jednak dla bezpieczeństwa zespół Hoff’a postanowił je zasłonić. W przeciwieństwie do opisanej mozaiki z geometrycznymi figurami, te odkryte później przedstawiają postacie z mitologii. Jedna Narcyza zafascynowanego odbiciem swojego fallusa, a druga Ganimedesa… którego przyrodzenie jest czyszczone gąbką przez czaplę. Badania w tym miejscu mają zostać kontynuowane.

Chcesz nas wesprzeć? Wejdź na nasz sklep i kup kubek, koszulkę czy inny produkt naszej marki.

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.