Mogiła 18 żołnierzy Luftwaffe odkryta w Koźlicach (GALERIA)

Masowa mogiła niemieckich żołnierzy Luftwaffe fot. POMOST

Masowa mogiła niemieckich żołnierzy Luftwaffe została odkryta na terenie województwa dolnośląskiego w miejscowości Koźlice. W trakcie prac ekshumacyjnych odkryto szczątki 18 żołnierzy niemieckich poległych w 1945 roku.

Kilka dni temu Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost” zajmująca się poszukiwaniem i ekshumacją niemieckich żołnierzy na terenie naszego kraju poinformowała o przeprowadzonych pracach w Koźlicach, pow. lubiński w woj. dolnośląskim.

– W pobliżu wiejskich zabudowań odkryliśmy częściowo zniszczony pracami gospodarczymi grób masowy 18 żołnierzy niemieckich poległych w 1945 r. Przy szczątkach odnaleźliśmy trzy znaki tożsamości. – napisali na swojej stronie FB członkowie stowarzyszenia

Przynajmniej jeden z trzech odkrytych nieśmiertelników należał do spadochroniarza niemieckiego Luftwaffe. Przy szczątkach znaleziono jednak sporo więcej oporządzenia, które wskazuje że żołnierze Ci służyli w niemieckich siłach powietrznych m.in. niezbędnik z symbolem LW oraz zapasowy celownik przeciwlotniczy do karabinu MG.

Jednym z ciekawszych przedmiotów znalezionych przy poległych to odznaczenie za udział w hiszpańskiej wojnie domowej tzw. Krzyż Hiszpanii (Spanienkreuz). Krzyż z mieczami był nadawany żołnierzom Legionu Condor oraz marynarzom Kriegsmarine uczestniczącym w bezpośrednich walkach. Przy żołnierzach znaleziono również inne oporządzenie tj. manierki, menażki, hełmy, bagnety, skórzaną kaburę do pistoletu.

Żołnierze mają zostać pochowani w Nadolicach Wielkich pod Wrocławiem.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

9 KOMENTARZE

  1. Pamiętam wypowiedź pilota „niemieckiego „jak strzelał do Polaków opuszczających miasta ” szkoda tych koni ciągnących wozy „

  2. To byli ludzie opentani przez propagandę hitleryzmu. Poddawani przez wiele lat fałszywym opowieściom że są rasą panów, a reszta świata to podludzie. Spotkała ich zasłużona karma. Wznieśmy się ponad to co nas dzieli i uszanujmy szczątki okupanta. Nie bądźmy jak wyznawcy Pis’lamu którzy nienawidzą aż do śmierci wszystkich którzy mają inne poglądy. (czy oni nie są trochę podobni do okupantów z tym ich małym wodzem????)

    • Podłą wypowiedź zamieścił osobnik o takich samych politycznych upodobaniach jak Twe. Przestań obłudnie bić isę w cudze piersi.

  3. Jestem za historia a jej Bieg znamy ku pamięci zmarłych pamiętajmy o okupancie wroga trzeba znać i słusznie teraz można robić interesy z dystansem do zdrajcy sąsiadujące na granicy państwa Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.