Niezwykłe „lotnicze” odkrycie w zapuszczonym garażu…

Samolot Fw 190 autor Kogo i zdjęcia piasty które kupił Mike Boesch.

Co można znaleźć w zapuszczonym garażu na wyprzedaży? Na ogół znajduje się małowartościowe rupiecie – nie tym razem! Wielkie szczęście miał Mike Boesch, uczestnik jednej z takiej aukcji w Szwajcarii. Wpierw, jak sam przyznaje, nie wiedział co dokładnie kupił, wrócił do tego intrygującego zakupu po jakimś czasie…

Fabrycznie zapakowana piasta do śmigła od Fw 190 fot. Mike Boesch

Okazała się nim fabrycznie zapakowana piasta od śmigła, z kompletnym mechanizmem obrotu śmigieł do wersji A-8 niemieckiego myśliwca Focke-Wulf Fw 190 „Würger” (z niem. „dzierzba”) z okresu II Wojny Światowej! Mike próbował się coś dowiedzieć o poprzednim właścicielu jak i historii tego przedmiotu, jednak nie udało mu się zdobyć żadnych informacji o tym niezwykłym zakupie.

Na tabliczce znamionowej można dostrzec oznaczenia producenta „lbm”, które identyfikujemy jako fabrykę VDM (Vereinigte Deutsche Metallwerke) Luftartwerke AG w Marburgu / Drawa [A]. Znalezisko wzbudziło to niemałe zainteresowanie na pewnym forum internetowym gdzie znalazca pochwalił się swoim zakupem. Nieczęsto przecież zdarza się znaleźć zapakowaną fabrycznie część samolotu z okresu II WŚ.


Wypakowana piasta do śmigła od Fw 190 fot. Mike Boesch

Fw 190 A-8 była najliczniej produkowaną wersją od początku 1944 roku, wyprodukowano ją w liczbie 1384 egzemplarzy. Był to typowy myśliwiec do walki na małych i średnich wysokościach maksymalnie do pułapu 7600 metrów. Wszystkie A-8 były standardowo wyposażone w uniwersalne wyrzutniki bomb ETC 501, mogący służyć również do podwieszenia dodatkowego zbiornika paliwa. Zastosowano również nowe anteny urządzeń radiowych oraz zmieniono ich układ wraz z rurką Pitota, co pozwala na pierwszy rzut oka rozróżnić tą wersję od innych Fw 190.

Focke-Wulf Fw 190 wersja A-8 fot. GurraJG

A teraz trochę więcej zdjęć tego niecodziennego znaleziska z garażu…

Ostrzeżenie na fabrycznym pudle piasty śmigła od Fw 190 fot. Mike Boesch
Piasta do śmigła od Fw 190 fot. Mike Boesch
Widoczna sygnatura producenta „lbm” fot. Mike Boesch
Piasta do śmigła od Fw 190 fot. Mike Boesch
Tabliczka znamionowa piasty do śmigła od Fw 190 fot. Mike Boesch
Piasta do śmigła od Fw 190 fot. Mike Boesch

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.