Odkryto pierwszy na terenie Polski skarb średniowiecznych monet karolińskich!

Średniowieczny skarb srebrnych monet karolińskich
Średniowieczny skarb srebrnych monet karolińskich fot. Muzeum w Ostródzie

Niezwykły skarb srebrnych średniowiecznych monet odkryli poszukiwacze z Biskupieckiego Stowarzyszenia Detektorystycznego GRYF. Do odkrycia doszło w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie pasjonaci natrafili na ponad 118 srebrnych monet pochodzących z IX wieku i ich fragmentów.

Muzeum w Ostródzie z ogłoszeniem tej dobrej wiadomości czekało już od kilku miesięcy. Dokładnie w listopadzie 2020 roku rozpoczęły się badania wielokulturowego stanowiska archeologicznego na terenie gm. Biskupiec – zostało ono odkryte i zgłoszone przez pasjonatów z Stow. GRYF. Efektem tych badań jest m.in. odkrycie pierwszego na terenie naszego kraju skarbu denarów karolińskich! Jak podkreślają naukowcy „znaleziska wyjątkowego w skali Europy Środkowej i Wschodniej.”

Zespół odkrytych numizmatów liczy aktualnie 118 całych srebrnych monet i ich fragmentów. Są to dokładnie denary cesarza Ludwika Pobożnego (814-840) i króla Karola Łysego (840-877).

Srebrne średniowieczne denary fot. Muzeum w Ostródzie

„Wkrótce zabytki zostaną poddane szczegółowym analizom, w tym celu na pewien czas trafią w ręce specjalistów. Zanim to nastąpi planujemy ich prezentację połączona z komentarzem kierownika badań – Łukasza Szczepańskiego, archeologa z Muzeum w Ostródzie. Program ostródzkiej Nocy Muzeów podamy w najbliższych dniach.” – można przeczytać w komunikacie Ostródzkiego muzeum


Jak podkreślają archeolodzy szczególne podziękowania należą się przedstawicielom Stowarzyszenia Detektorystycznego „Gryf” – odkrywcom stanowiska i zaangażowanym w jego badania wolontariuszom. To oni po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków zlokalizowali nowo odkryte stanowisko i niezwłocznie powiadomili o tym odpowiednie służby.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

wykrywacze rutus alter argo ne
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


5 KOMENTARZE

  1. Wiem, że się czepiam, ale mnie to kłuje w oczy. Gdyby było ponad 100 monet to ok.
    „natrafili na ponad 118 srebrnych monet pochodzących z IX wieku i ich fragmentów” …i dalej… „aktualnie 118 całych srebrnych monet i ich fragmentów”
    To jest PONAD czy dokładnie 118 monet?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię