Odkryto pierwszy na terenie Polski skarb średniowiecznych monet karolińskich!

Średniowieczny skarb srebrnych monet karolińskich
Średniowieczny skarb srebrnych monet karolińskich fot. Muzeum w Ostródzie

Niezwykły skarb srebrnych średniowiecznych monet odkryli poszukiwacze z Biskupieckiego Stowarzyszenia Detektorystycznego GRYF. Do odkrycia doszło w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie pasjonaci natrafili na ponad 118 srebrnych monet pochodzących z IX wieku i ich fragmentów.

Muzeum w Ostródzie z ogłoszeniem tej dobrej wiadomości czekało już od kilku miesięcy. Dokładnie w listopadzie 2020 roku rozpoczęły się badania wielokulturowego stanowiska archeologicznego na terenie gm. Biskupiec – zostało ono odkryte i zgłoszone przez pasjonatów z Stow. GRYF. Efektem tych badań jest m.in. odkrycie pierwszego na terenie naszego kraju skarbu denarów karolińskich! Jak podkreślają naukowcy „znaleziska wyjątkowego w skali Europy Środkowej i Wschodniej.”

Zespół odkrytych numizmatów liczy aktualnie 118 całych srebrnych monet i ich fragmentów. Są to dokładnie denary cesarza Ludwika Pobożnego (814-840) i króla Karola Łysego (840-877).

Srebrne średniowieczne denary fot. Muzeum w Ostródzie

„Wkrótce zabytki zostaną poddane szczegółowym analizom, w tym celu na pewien czas trafią w ręce specjalistów. Zanim to nastąpi planujemy ich prezentację połączona z komentarzem kierownika badań – Łukasza Szczepańskiego, archeologa z Muzeum w Ostródzie. Program ostródzkiej Nocy Muzeów podamy w najbliższych dniach.” – można przeczytać w komunikacie Ostródzkiego muzeum


Jak podkreślają archeolodzy szczególne podziękowania należą się przedstawicielom Stowarzyszenia Detektorystycznego „Gryf” – odkrywcom stanowiska i zaangażowanym w jego badania wolontariuszom. To oni po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków zlokalizowali nowo odkryte stanowisko i niezwłocznie powiadomili o tym odpowiednie służby.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

wykrywacze rutus alter argo ne
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


5 KOMENTARZE

  1. Wiem, że się czepiam, ale mnie to kłuje w oczy. Gdyby było ponad 100 monet to ok.
    „natrafili na ponad 118 srebrnych monet pochodzących z IX wieku i ich fragmentów” …i dalej… „aktualnie 118 całych srebrnych monet i ich fragmentów”
    To jest PONAD czy dokładnie 118 monet?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.