Poszukiwacz znalazł pod Duklą wyjątkową buławę „Inków” sprzed kilku tysięcy lat! Wywiad i galeria

17
Krzysztof Wiśniewski , detektorysta, szczęśliwy znalazca niezwykłej buławy "Inków"

Pochodzący z Lipowicy na Podkarpaciu Krzysztof Wiśniewski który na co dzień pracuje jako zawodowy kierowca w kopalni odkrywkowej w trakcie prowadzonych legalnych poszukiwań z wykrywaczem metali znalazł unikatową buławę z epoki brązu. Podobne znane artefakty pochodzą z czasów prekolumbijskich!

Jak sam o sobie mówi jest jednym z wielu hobbystów historii którzy pomagają przybliżać nam zamierzchłe czasy i odkrywać historię dla naszego wspólnego dziedzictwa. Krzysiek od lat jest członkiem znanego w środowisku Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Galicja”, to właśnie na jednej z wspólnych wypraw tych pasjonatów dokonał tego niezwykłego odkrycia. Specjalnie dla Was udzielił nam krótkiego wywiadu, przeczytajcie więc co ma do powiedzenia o swoim znalezisku.

Powiedz nam jak długo poszukujesz z wykrywaczem?
– Moja pasja rozpoczęła się 15 lat temu około 2004 roku, miałem większe i mniejsze przerwy spowodowane służbą wojskową czy też wyjazdem za granicę. Duży wpływ na to miała też oczywiście zmiana przepisów dotyczących poszukiwań w naszym kraju, które nie były i wciąż nie są uregulowane. Odkąd zapisałem się do Galicji staram się na miarę możliwości częściej ruszać w teren.

Jaka była Twoja pierwsza myśl gdy zobaczyłeś ten niecodzienny przedmiot wystający z ziemi? Zdawałeś sobie już wtedy sprawę z czym masz do czynienia?
– W pierwszym momencie jak zobaczyłem ten przedmiot przez głowę przeszły mi dwie myśl; albo to będzie element świecznika, albo pokrętło z maszyny rolniczej. Dopiero po dokładniejszym przyjrzeniu się stwierdziłem, że patyna która go pokrywa jest raczej wiekowa i może to być jednak coś bardziej ciekawego.

Jaka była reakcja archeologa i konserwatora gdy wezwaliście ich na miejsce odkrycia i zobaczyli Twoje znalezisko?
– Przyznam, że raczej mało uspokajająca, w jego oczach pojawiło się ogromne zdziwienie i zarazem zachwyt. Od razu zrozumiałem, że to będzie jednak mocny temat.

Jaką masz radę dla innych poszukiwaczy czy też zwykłych ludzi jak się zachować i co powinni zrobić jeśli znajdą coś ciekawego?
– Moją radą dla innych poszukiwaczy jest na pewno to, że takie znaleziska należy zgłaszać do archeologa lub konserwatora zabytków, najlepiej 'in situ’ bez podejmowania z ziemi. Każdy z Was może przyczynić się do poznania historii naszych przodków dostarczając często pozorne i drobne informacje naukowe. To wszystko jednak powinno odbywać się na partnerskich warunkach.

Czy naukowcy potrafią coś już powiedzieć o Twoim znalezisku?
– Od kilku tygodni siedziało nad nim wiele tęgich głów, jedyne co udało im się wstępnie ustalić to to, że jest to buława. Jednak do końca nie wiadomo z jakiego okresu może pochodzić ani też jakiej kulturze można by ją przypisać.

Co czujesz teraz gdy już wiesz, że dokonałeś tak niezwykłego odkrycia?
Ogromną satysfakcję i zadowolenie a konsternacja naukowców tylko to potęguje.

Specjalnie dla Was skwitował Krzysztof Wiśniewski członek SHE Galicja, odkrywca niezwykłej gwieździstej buławy.

Gwieździsta buława odkryta pod Duklą przez Krzysztofa Wiśniewskiego

Ze swojej strony wielki szacunek i gratulację dla znalazcy. Miejmy nadzieję, że jak w przypadku podobnej sytuacji gdzie poszukiwacz odkrył skarb z epoki brązu pod Sanokiem, konserwator złoży wniosek o nagrodzenie za Twoją postawę! Darz dół!

Po krótkim śledztwie okazuje się, że podobne buławy raczej nie są znajdowane w tej części świata, jest jednak kilka podobnych analogii z odległych kontynentów np. podobne buławy pojawiają się w Azji zachodniej, poniżej zdjęcie takiej buławy z aukcji gdzie była datowana na 1600-1000 roku przed naszą erą i pochodziła z Lorestanu – terenu w zachodnim Iranie.

Podobna buława znaleziona na terenie Iranu

Na kolejnym zdjęciu widzimy bardzo podobną gwieździstą buławę która była znana i wykorzystywana przez kulturę Inków z Ameryki Południowej. Z pozoru piękny kształt buławy przypominający morską rozgwiazdę, służyć miał bardzo prozaicznym czynom – skutecznemu otwieraniu czaszek wrogów. Buławy pełniły również inną ważną funkcję, były swego rodzaju insygniami władzy i przywództwa.

Gwieździsta buława pochodząca z Ameryki Południowej
Inne podobne znalezisko z terenów Ameryki Południowej

Znalazła się też w zasobach rosyjskiego internetu taka buława… jest chyba najbardziej zbliżona do tej znalezionej przez Krzyśka. Pochodzi ona z południowo wschodniej Europy, przypisywana jest kulturze Halsztackiej i datowana na XII-X wiek przed naszą erą!

Prawie identyczna buława znaleziona w południowo-wschodniej Europie datowana na XII-X wiek przed naszą erą!

Skąd taka „egzotyczna” buława wzięła się na naszym terenie? Czy ma coś wspólnego z tajemniczą kulturą z Ameryki Południowej? Czy jest to trop do spokrewnionego z właścicielem zamku w Niedzicy członka rodu Inków? Czy Inkaska księżniczka i peruwiański skarb z Niedzicy jest przez to bardziej „realny”? Jaki wpływ wywierały na siebie niekoniecznie sąsiadujące geograficznie jak i chronologicznie różne kultury na linii czasu? – Na te pytania raczej jeszcze trochę nie poznamy odpowiedzi.

Jeśli jeszcze nie posiadacie wykrywacza metali lub myślicie nad jego zmianą koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i koniecznie napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


17 KOMENTARZE

  1. „Kolejna gwieździsta buława z czasów prekolumbijskich” ze zdjęcia znaleziona jedynie w rosyjskim internecie dokładnie ta funkcjonuje jako znaelziona koło Czerkas na Ukrainie i pochodzi z epoki Halsztackiej z około 10-12 wieku p.n.e. Skąd mają państwo to zdjęcie podane jako źródło epokę prekolumbijską ?

    • Zdjęcie miałem z jednego z kanadyjskich for. Dostałem właśnie chwilę temu to info o którym napisałeś i poszedł edit.

  2. Archeolodzy to lenie niewidac ich na budowach np przy fundamentach czy też budowach autostrad aż się prosi przeszukać wykrywaczem a nie czekać jak się coś znajdzie przypadkiem i czekają na wezwanie.

  3. ta buława niech ten archeolog idzie się wyspać ma niezłą wyobraźnię to jest stare pokrętło od kaloryfera może być nawet przedwojenne

    • Proponuje nie mając podstawowych informacji w temacie się w ogóle nie wypowiadać… mniej wstydu i ludzi mniej oczy bolą.

  4. Kolor zielony to związki miedzi słabo to widzę w boju miękkie albo kruche ale podobno długami miedzianymi robili piramidy to do wojen też by się nadawalo wiem wiem epoka brązu istniała i dzigali się nim równie skutecznie

    • Artykuł był kilka razy aktualizowany, zanim znalazłem podobne przypadki w europie i zidentyfikowałem ten nietypowy zabytek to trochę zajęło. Archeolodzy od początku nie widzieli żadnych analogii, tak więc wciąż moja amatorka w porównaniu do profesjonalistów okazała się bardziej wnikliwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.