Złoty pens z XIII wieku odkryty kilka dni temu wykrywaczem w Anglii! „To najważniejsza moneta znaleziona od 2007 roku” – powiedział o tym znalezisku specjalista z domu aukcyjnego Spinks!

Nie tak dawno pisałem o odkrytej przez poszukiwacza w Anglii monecie której wartość przekraczała 1 mln złotych… moneta którą teraz znalazł inny poszukiwacz na „Wyspie Skarbów” jest warta nawet 3x tyle!

Jest to dokładnie niezwykle rzadka złota moneta Henryka lll zwana „gold penny”, znalazł ją w ubiegłą niedzielę (26.09.2021) Micheal Leigh-Mallory – detektorysta z Wielkiej Brytanii. Znalazca początkowo nie zdawał sobie sprawy jak cennego odkrycia dokonał, dopiero gdy wrzucił monetę do identyfikacji na jedną z grup tematycznych dowiedział się co tak naprawdę trafił.

Jest to dopiero 9 znany egzemplarz tego numizmatu, poprzedni został sprzedany jakiś czas temu na aukcji za 526 tys. funtów, czyli blisko 3 mln złotych! Większość z znanych wersji tej monety znajduje się w rękach prywatnych, tylko 3 z nich jest własnością muzeów.

Moneta została opisana przez angielskiego archeologa i numizmatyka Sir Johna Evansa jako pierwszy „prawdziwy” portret angielskiego króla na monecie! Złote pensy Henryka III reprezentują fascynujący okres w średniowiecznej numizmatyce, kiedy złoto zaczynało napływać z powrotem do europejskiego handlu po prawie 500 latach niedostatku. Wytworzono ją z kruszcu sprowadzanego z Afryki Północnej.

Henryk objął tron ​​w wieku dziewięciu lat po śmierci swojego ojca, króla Jana i panował od 1216 roku aż do śmierci w 1272 roku.

Moneta została wybita około 1257 roku przez królewskiego złotnika Wilhelma z Gloucester, jej waga była dwa razy większa od srebrnego pensa, a wartość wynosiła dokładnie 20 pensów. W sumie powstało 52 tys. egzemplarzy jednak do dzisiejszych czasów zachowało się ich bardzo niewiele, głównie dlatego że zaraz po śmierci króla nakazano ich przetop. Powodem było to że zawarty w nich kruszec miał dwukrotnie większą wartość od samego nominału.

Jak widać w ziemi czeka wciąż wiele skarbów do odkrycia, które dzięki pasjonatom prędzej czy później ujrzą światło dzienne.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Nowy Rutus Atrex
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

9 KOMENTARZE

  1. Powinni to przeczytać nasi posłowie i policja. Gdyby nie ten gościu i jego pasja pewnie ten rarytas leżałby w ziemi następne setki lat.

  2. Panowie, szkoda waszych komentarzy. I tak to nic nie da !!!
    Skoro państwo polskie, woli karać, niż nagradzać takich ludzi, to co my możemy !?!?!?!?!
    Z tąd tyle zabytków w Anglia, Szwecji, lub Niemczech.
    Sami tego chcieli… 😔😔😔

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.