Polak odkrywa w Szkocji niesamowity skarb sprzed 3 tys. lat! (GALERIA)

4
Nasz rodak Mariusz Stępień odkrywa niesamowity skarb z epoki brązu w Szkocji!

Największe brytyjskie media donoszą o unikalnym odkryciu skarbu z epoki brązu, dokonał go nasz rodak – poszukiwacz Mariusz Stępień. Artefakty zostały znalezione w okolicy Peebles na terenie Szkocji.

Dnia (21.06.2020) Mariusz Stępień przeszukiwał jedno z pól na terenie Szkocji wraz z przyjaciółmi. Trafił na potężny sygnał na głębokości pół metra, jak się okazało było to niezwykłe odkrycie sprzed blisko 3 tys. lat. Polak pozostawił jednak wszystko 'in situ’ – rozbił na miejscu namiot i pilnował swojego znaleziska. Następnie spędził w sumie 22 dni na stanowisku pomagając archeologom w eksplorowaniu niesamowitego depozytu.

„Nigdy wcześniej w życiu czegoś takiego nie widziałem i od samego początku czułem, że może to być coś spektakularnego i bardzo ważnego dla historii Szkocji. Byłem w siódmym niebie, dosłownie trząsłem się ze szczęścia.” – mówił nasz rodak dziennikarzom BBC.

Co dokładnie odkrył nasz rodak? Pochodzącą z epoki brązu końską uprząż, pierścienie oraz miecz, datowane od 1000 do 900 roku przed naszą erą. To co było nieprawdopodobne w tym znalezisku i bardzo poruszyło archeologów, to to że przetrwało drewno i skórzane pasy. Podobnie też na mieczu znajdowała się zachowana skórzana pochwa. Archeolodzy więc pozyskali nie tylko cenne zabytki z brązu ale i materiały organiczne, które zabezpieczyli do dalszych badań.

„Wciąż pozostaje wiele do zrobienia, aby przebadań artefakty i zrozumieć, dlaczego zostały zdeponowane. Nie osiągnęlibyśmy tego bez odpowiedzialnych działań znalazcy oraz wsparcia właścicieli ziemskich. Odkrywca szybko zareagował, gdy zdał sobie sprawę, że znalazł skarb in-situ.” – powiedziała Emily Freeman, szefowa Treasure Trove Unit

Odkryto również elementy rydwanu jak pierścienie, osłony na koła i dowody na istnienie ozdobnego „wisiorka z grzechotką” z uprzęży – pierwszego takiego znalezionego w Szkocji i dopiero trzeciego w Wielkiej Brytanii. Duża część odkrytego skarbu została zabezpieczona w sporej bryle ziemi i przewieziona do pracowni konserwatorskiej w Edynburgu.

Grzechotki z uprzęży końskiej datowane na epokę brązu

Jest to naprawdę duże odkrycie na skalę krajową. Nie ujawniono jednak na ten moment, na jaką nagrodę może liczyć nasz rodak. Z pewnością jednak zgodnie z tamtejszym sprawiedliwym prawem nie będzie to mała kwota.

Skarb z późnej epoki brązu – animacja 3D stworzona przez National Museums Scotland

Źródło: BBC, telegraph.co.uk Galeria: Mariusz Stępień i Crown Office Communications

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

wykrywacze rutus alter argo ne
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

4 KOMENTARZE

  1. To prawdziwy skarb 🙂 chociaż nie jestem archeolożką ani poszukiwaczką ale też nie deptam bezmyślnie po ziemi, uważnie przyglądając się nawet ciekawym kamyczkom pod swoimi stopami. Wyobrażając sobie ile ten kamyk przetrwał, jaki kiedyś mógł być i gdzie był 😉

  2. Gdyby tak nasi ustawodawcy dali prawo na takich warunkach jak w tej historii to podejrzewam że konserwatozy zabytków zostali by zasypani artefaktami z przeszłości, a tak? leży wszystko w schowkach po cichu oglądane albo wraca do ziemi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.