Unikatowy średniowieczny miecz odkryty na dnie Odry!

0
średniowieczny miecz wydobyty z Odry
Średniowieczny miecz wydobyty z Odry fot. Aleksander Ostasz

Niezwykła sensacja archeologiczna – miecz z ok. XII wieku został wydobyty z Odry podczas inwestycji „Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 metra”. Znaleziska dokonano w marcu jednak dopiero teraz zostało ono zaprezentowane i trafiło do Muzeum Narodowego w Szczecinie.

O oczyszczaniu kanału w Szczecinie pisaliśmy już tutaj Niezwykłe skarby z dna kanału w Szczecinie + torpeda w Chałupach. W sumie w czasie trwania tej inwestycji wydobyto już ponad 100 ton różnego rodzaju obiektów.

„Miecz jest zachowany nieomal całkowicie, z odłamanym czubkiem i niewielkim fragmentem sztychu, z którego zachowana część uległa zagięciu i rozerwaniu. Zachowana jest pozostała partia głowni, jelec i rękojeść z głowicą. Niemal ¼ zachowanej głowni tkwi od strony jelca we fragmencie skórzano-drewnianej pochwy. Zachowana długość całkowita okazu wynosi obecnie 108 cm” – mówi archeolog i Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu – Aleksander Ostasz

Średniowieczny miecz wydobyty z dna kanału w Szczecinie fot. Aleksander Ostasz

W całej Europie nie zachowało się zbyt dużo podobnych egzemplarzy mieczy, jest on tzw. typu XII i ma 108 cm długości. Naukowcy wstępnie oszacowali, że broń najprawdopodobniej pochodzi z lat 1170-1330. Oręż posiada drobne ubytki, tj. odłamany czubek i niewielką część sztychu. Unikatowości tej wciąż świetnie zachowanej broni nadaje zachowany fragment skórzanej pochwy. Średniowieczne miecze z zachowaną pochwą to niezwykle rzadkie znalezisko, w całej Europie jest prawdopodobnie tylko dwa takie egzemplarze. W tym wypadku spoczął on w środowisku beztlenowym który sprzyja zachowaniu materiałów organicznego pochodzenia.

Nie jest jeszcze znane dokładne pochodzenie tego unikatowego zabytku, przed badaczami sporo pracy. Wiemy że po konserwacji planowana jest jego ekspozycja w Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

wykrywacze rutus alter argo ne
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.