Para w 3 lata odkryła 9 złotych rzymskich monet – teraz uznano je za skarb!

2
Złote rzymskie monety aureusy
Złote rzymskie monety odkryte w Anglii fot. Norfolk County Council/Portable Antiquities Scheme

Odkrycie dziewięciu rzymskich monet znalezionych w hrabstwie Norfolk zostało uznane za skarb. Małżeństwo pasjonatów którzy znaleźli cenne numizmaty… w sumie przez 3 lata wracała w to samo miejsce! – W efekcie kompletując skarb złożony z 9 złotych aureusów, datowanych na 2000 lat.

Pierwsze sześć złotych aureusów cesarza Oktawiana Augusta (27 r. p.n.e. do 14 r. n.e.) z tego skarbu zostało znalezionych przez Damona i Denise Pye polach w pobliżu Norwich jeszcze w czerwcu 2017 roku za pomocą wykrywacza metalu.

Raport opublikowany przez British Museum mówi: „Pojedyncze znaleziska rzymskich złotych monet są rzadkie w Wielkiej Brytanii, a występowanie sześciu egzemplarzy w bardzo małym promieniu wskazuje, że tworzą one wspólną grupę i zostały złożone w jednym czasie.”

Jak twierdzą naukowcy – lokalizacja w której ukryto skarb mogła zostać wybrana ze względu na widoczność pobliskich kurhanów z epoki brązu jako punktu orientacyjnego.

Monety zostały wybite poczynając od 2 r. p.n.e. do 4 r. n.e. Data deponowania walorów mogła być późniejsza – chociażby w pierwszym wieku naszej ery. Kolejnym po tych latach cesarzem który podjął się emitowania i wybijania złotych aureusów był Tyberiusz, swoje monety wybijał od 16 r. n.e. w mennicy Lyonu.

„Brak jakichkolwiek monet Tyberiusza sugeruje, że ten skarb został zgromadzony na początku I wieku naszej ery, prawdopodobnie w pierwszych dwóch dekadach stulecia, w późnej epoce żelaza i na długo przed rzymską inwazją w 43 roku ne”. – powiedziała Yvonne Blake, koroner miasta Norfolk

Następnie, Pani Blake otworzyła śledztwo w sprawie kolejnych dwóch odkrytych monet, aureusów cesarza Oktawiana Augusta, znalezionych przy pomocy wykrywacza przez małżeństwo Pyes w sierpniu 2019 roku.

Najnowsze dochodzenie jakie zostało wszczęte w kwestii odkrytego skarbu dotyczy również znalezienia złotej rzymskiej monety. Tym razem para pasjonatów dnia 5 stycznia 2020 r. znalazła następną sztukę złotego aureusa.

Raport British Museum opisuję numizmat jako „rzymskiego złotego aureusa cesarza Oktawiana Augusta, datowanego na okres od 2 r. p.n.e. do 4 r. n.e.”

W sumie więc, na dzień dzisiejszy skarb z Norfolk zawiera 9 złotych rzymskich monet, sprzed 2 tys. lat. Jednak, kto wie czy szczęśliwe małżeństwo nie powiększy puli depozytu jeszcze w niedalekiej przyszłości.

Jaką wartość przedstawiał sobą 1 złoty aureus? W tamtych czasach to było 25 srebrnych denarów. W późniejszych latach proporcja nieco się zmieniała w samej wadze monet.
Więc zaokrąglając 1 rzymski denar był wart około 10-20 asów
W czasach o których mówimy 
1 aureus = 25 denarów
1 denar = 4 sesterce = 8 dupondiusy = 16 asy 
Teraz coś o cenach za produkty: np. dane z notatek rodziny pompejańskiej, nim miasto zasypały popioły z Wezuwiusza. Zakupy rodziny na 1 dzień: chleb 8 asów, ser 1 as, cebula 5 asów, oliwa 5 asów, wino 2 asy, mała ryba 2 asy. W zwykłe dni rodzina wydawała od 15 do 20 asów a w święta do 60 asów.

Zgodnie z Angielskim prawem grupa na którą składają się dwie lub więcej monet z metali szlachetnych, które datowane są na minimum 300 lat w momencie znalezienia kwalifikują się jako potencjalny skarb. Na podstawie takich przesłanek zgodnie z postanowieniami Treasure Act 1996 wszczyna się procedurę skarbową. Celem oceny utrzymania statusu skarbu, jego szacunkowej wyceny i ewentualnej wypłaty nagrody.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

simplex + pinpointer whp
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

2 KOMENTARZE

  1. W chorym kraju jak PL z przygłupimi urzędasami, pewnie by ich aresztowano, skazano, oraz oskarżono o Bóg wie o co! Bo trzeba spec zezwoleń, tysiące pieczątek itd,itp. Znajdziesz to morda na kłodkę,cicho-sza. Sprzedaj i ciesz się z kasy. A temu państwu PL pokaż środkowy paluszek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.