Można by powiedzieć że Wawel jest już całkowicie przebadany, nic bardziej mylnego – właśnie dokonano tam odkrycia ciekawego zabytku archeologicznego! W trakcie remontu natrafiono tam na sygnet pieczętny z gmerkiem datowany na XV-XVI wiek.

W czasie obecnych prac, związanych z remontem Bastionu Władysława IV i pomnika Tadeusza Kościuszki, odkryto mosiężny sygnet z XV-XVI wieku. Znaleziono go w trakcie przesiewania gruzowego zasypu z wnętrza cokołu pomnika.

Przykładowe gmerki z publikacji „Herbarzyk mieszczański lwowski”

„Sygnet jest wyposażony w owalną tarczkę. Widoczny jest na niej symbol, gmerk rzemieślniczy, znajdujący się na heraldycznej tarczy typu niemieckiego. Widoczne są też litery IC (inicjały?). Przedmiot posiada powierzchnię zdobioną poprzecznymi żłobkami. Sygnet zostanie opracowany naukowo razem z innymi znaleziskami po zakończeniu prac archeologicznych na Bastionie Władysława IV.” – napisał na swojej stronie ZKnW

Czym jest wspomniany „gmerk”? Nazwa gmerk pochodzi z niem. Gemerk – było to nic innego jak znak osobisty i rodzinny umieszczany na pieczęciach, przedmiotach użytkowych, wyrobach i różnych budowlach, najczęściej jako sygnatura autora dzieła, rzemieślnika. Niekiedy przyjmowały one kształt stylizowanych kresek bądź symbolów przedmiotów. Pierwotnie był to znak garncarski czy kamieniarski, którym rzemieślnicy oznaczali wykonane przez siebie elementy.

Pierścień odkryty na Wawelu widać służył jako pieczęć do laku, o czym świadczyć może chociażby lustrzane odwrócenie na nim inicjałów.

Znalazcą zabytku jest Konrad Jurkowski, współpracownik Działu Archeologii ZKnW. Badaniami archeologicznymi przy remoncie Bastionu kieruje Jerzy Trzebiński. Konserwacja sygnetu została wykonana przez Pracownię Konserwacji Zabytków Archeologicznych ZKnW.

Źródło i zdjęcia: Zamek Królewski na Wawelu

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkimonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.