Niezwykły skarb z epoki brązu, który został wyorany i odkryty na polu przez rolnika. Znalazca świadomy odkrycia czegoś starego zgłosił to do Muzeum w Lęborku, które następnie wspólnie z poszukiwaczami przebadało to miejsce odkrywając jeszcze więcej fragmentów skarbu!

Podobnie jak dużo takiego rodzaju skarbów, został on odkryty przypadkowo na polu. Zalegające na powierzchni brązowe przedmioty zostały pozbierane przez znalazcę i przekazane pracownikom Muzeum w Lęborku.

„Podczas oględzin miejsca znalezienia uznano, że depozyt został rozproszony po sporej powierzchni pola prawdopodobnie przez orkę. Postanowiono dokładnie przeszukać okolicę odkrycia depozytu i pozyskać elementy przedmiotów brązowych zalegających pod powierzchnią gruntu. Razem z WUOZ del. w Słupsku i Słupskie Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Gryf” udało się przebadać powierzchnie pola i podjąć zabytkowe przedmioty ukryte pod ziemią. Depozyt został odkryty kilkanaście kilometrów od miejsca znalezienia słynnego już skarbu znanego dzisiaj jako Kaliska 1 i również jest datowany na późną epokę brązu (VIII w p.n.e.).” – poinformowała Wieża Ciśnień, oddział Muzeum w Lęborku

W skład tego bogatego depozytu wchodzą liczne ozdoby z brązu, jak ogromne naszyjniki, bransolety, wisiorki, piękne zapinki, czy nawet grot. Wszystko to jest spowite charakterystyczną ciemno zieloną patyną. Skarb został wydatowany na VIII w p.n.e, czyli późną epokę brązu.

„Zostaliśmy zaproszeni przez pracowników Muzeum w Lęborku na dokładne przeszukanie okolic podjęcia elementów skarbu przez rolnika. Okoliczności znaleziska sugerowały więcej artefaktów zalegających pod powierzchnią ziemi. Wyposażeni w wykrywacze metali zjawiliśmy się w sobotni poranek gotowi na pradziejową przygodę. Słowa nie opiszą wszystkich emocji i radości towarzyszącej odkrywaniu historii sprzed tysięcy lat. Zapraszamy do galerii, niech przemówią obrazy.” – mówi prezes Słupskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Gryf”

Skarb został odkryty na terenie Powiatu Człuchowskiego w województwie Pomorskim. Po konserwacji zapewne będzie można go oglądać w Muzeum w Lęborku.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Deus 2 sklep
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

5 KOMENTARZE

  1. Aj waj skarb! Kilogram czy dwa zaśniedziałych blaszek z brązu. I nawet nie ze srebra.Wartość naukową ma na pewno ale równie na pewno to nie jest SKARB!

    • Skarb – jeden z podstawowych typów stanowisk archeologicznych. Termin odnosi się wyłącznie do znalezisk ruchomych (co najmniej dwóch), celowo składowanych przez jakąś osobę lub grupę. Obejmuje zespół cennych w danym okresie przedmiotów (np. monet, ozdób). TAK TO JEST SKARB

    • Q3 , trzymaj się poręczy w teamwaju , gdy ten sunie się w kilometrach korku , w szczycie 15 godziny i zapewne w brzuchu burczy ale co ha na to poradzę , inhalowac spaliny do 17 godziny to jak zabieg oczyszczający. I to codziennie rano i popołudniu . A na ósmym piętrze dopatrzą ciebie sąsiedzi gdy wrócisz .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.