Pistolet Mauser C96 tzw. „Komisarz” i rewolwer „Buldog” przekazała policja do Muzeum Wojsk Lądowych

3
Pistolet Mauser C96 kal. 7,63 mm oraz rewolwer Arminius Hammerless kal. 320 przekazane przez policję na ekspozycję fot. Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

Jak informuje bydgoskie Muzeum Wojsk Lądowych na swojej facebook’owej stronie kilka dni temu ich zbiory wzbogaciły dwa bardzo ciekawe eksponaty, które wkrótce trafią na ich wystawę. Broń z policyjnych magazynów została przekazana na polecenie Prokuratury Rejonowej w Szubinie.

Obie jednostki broni są w idealnym stanie, świadczy to zapewne o przechowywaniu ich pod suchym dachem, być może jest to kolejne znalezisko odkryte w trakcie remontu i przekazane na policję.

Jedna z broni krótkiej to niemiecki pistolet Mauser C96 kalibru 7,63 mm z okresu I Wojny Światowej, był to tak naprawdę pierwszy udany pistolet typu samopowtarzalnego. Znaczna część wyprodukowanych egzemplarzy została sprzedana do Rosji w czasie rewolucji gdzie były znane jako „Bolo” Mauser(Bolo to skrót od „Bolszewik”) lub „Komisarz” – ta nazwa bardziej przyjęła się u nas. Druga broń to belgijski kieszonkowy rewolwer typu „Buldog” Hammerless kaliber .320 z fabryki Arminius.

Sygnatura niemieckiej fabryki Mauser fot. Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

Jak podkreśla Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy ze względu na charakter ich wystaw szczególnie cennym nabytkiem jest właśnie wspomniany pistolet z niemieckiej fabryki Mauser. Do którego w komplecie z pistoletem otrzymali oryginalną dopinaną kolbę służącą również jako kabura. Jego numer seryjny i szczegóły konstrukcyjne wskazują, że został on wyprodukowany w latach 1914- 1915. – dodają specjaliści z muzeum.

Broń przekazana przez policję na ekspozycję fot. Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

Obie jednostki broni zostały przypadkowo znalezione i zgłoszone na policję, nie znane są szczegóły ich pochodzenia. Nie noszą one również żadnych śladów współczesnych ingerencji i remontów, co jest dla muzeum szczególnie istotne, gdyż broń jest w 100% w oryginalnym stanie. Nie są to też pierwsze egzemplarze broni przekazane przez policję do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, niedawno do ich zbiorów trafił np. słynny niemiecki pistolet Walther P38.

Warto zwrócić uwagę na pełną zgodność numerów poszczególnych części broni fot. Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
Pistolet Mauser C96 – warto zwrócić uwagę na pełną zgodność numerów poszczególnych części broni fot. Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
Rozłożony na części niemiecki pistolet Mauser C96 fot. Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.