Polak szuka Polski w Ameryce Południowej… i znajduje jej bardzo dużo!

0
Polski pomnik znajdujący się w centrum Brazylijskiego miasta Itaiopolis

Poznajcie świetną relację Mateusza Jakubowskiego – trzydziestoletniego pasjonata historii, który wrócił niedawno z podróży po Ameryce Południowej, gdzie szukał potomków dawnych polskich emigrantów.

Historia polskiej emigracji do Ameryki Południowej jest niezwykle bogata. Nie licząc wcześniejszych żołnierzy, legionistów, naukowców czy poszukiwaczy przygód, równo 150 lat temu do Brazylii dopłynął pierwszy statek z Polakami, który chcieli rozpocząć tutaj nowe życie. Zapoczątkowało to wielką emigrację Polaków do Ameryki Południowej. Dlaczego to zrobili? Pisząc w skrócie: rozbiór Polski, nieudane powstania, kryzys gospodarczy i ogromna bieda oraz boom demograficzny i rewolucja technologiczna – to tylko główne z powodów, dla których setki tysięcy Polaków opuściło tereny dawnej Polski i wyruszyło w świat.

Tutaj inny Polski pomnik, tym razem w Argentyńskim mieście Apostoles

Od czasu drugiej połowy XIX wieku do Ameryki Południowej dopłynęło łącznie kilkaset tysięcy Polaków. Ich historia, często pomijana i przykryta kurzem zapomnienia, warta jest przypomnienia.

O ile Polacy kojarzą, że sporo Polonii mieszka w USA, o tyle mało kto wie, że równie malownicze i duże skupiska Polonii znajdują się na terenach Brazylii, Paragwaju czy Argentyny. Warto o tym pamiętać. Tym bardziej, że w wielu dziedzinach Polacy doskonale zapisali się na kartach historii tego kontynentu i większość krajów, które ich ugościła, ma Polaków w swoich narodowych panteonach. Znajdują się tam Polacy, którzy zasłużyli się dla danego kraju, czy to biorąc udział w walkach o niepodległość, czy budując je, projektując budynki, drogi i koleje oraz prowadząc ważne badania, czy też ze względu na wielki wkład w budowę gospodarki kraju. Bo kto z nas wie, że Polacy pomogli Haitańczykom wywalczyć niepodległość, zbudowali potęgę Yerba Mate w Argentynie, „ukolejowili” poszczególne kraje oraz zapoczątkowali wydobycie ropy w Brazylii?

Na zdjęciu bohater artykułu Mateusz Jakubowski wraz z Lucią Topolansky wiceprezydent Urugwaju – w mieście Montevideo na terenie tamtejszego kraju

Jakubowski odwiedził kilkadziesiąt dawnych polskich kolonii w Ameryce Południowej i starał się pospisywać historię potomków dawnych polskich emigrantów.

Cała jego podróż i odkryte historie zostaną opisane w książce, nad którą obecnie pracuje. Prócz tego, ze zgromadzonych materiałów filmowych autor chce przedstawić odwiedzone kolonie i opowiedzieć, skąd wzięli się tam Polacy i jak potoczyły się ich losy. Zwiastun kanału YouTube można zobaczyć poniżej:

Premiera pierwszego odcinka odbędzie się w niedzielę, 1 września o godzinie 18:00 na powyższym kanale. Natomiast premiera książki odbędzie się w drugiej połowie przyszłego roku.

Interesuje Was historia Słowian lub Wikingów? Koniecznie sprawdźcie ofertę książek w naszym sklepie!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.