Kiedy i gdzie użyto pierwsze czołgi przeciwko cywilom?

0
Pierwszy przypadek w historii użycia czołgów przeciwko cyfilom - Glasgow 1919 rok

Kiedy, gdzie i w jakich okolicznościach zostały użyte pierwsze czołgi przeciwko cywilom? Wydarzenia z Glasgow 31 stycznia 1919 roku.

Podczas pierwszej wojny światowej Glasgow odegrało kluczową rolę, jako potężne miasto przemysłowe Szkocji. Fabryki i stocznie dostarczały tony amunicji, wyposażenia, uzbrojenia na potrzeby armii i floty brytyjskiej. W tym czasie ludność miasta szybko się powiększyła. Ludzie w poszukiwaniu pracy przenieśli się do tego obszaru z całego kraju. Ten szybki rozwój oznaczał, że ogromna populacja klasy robotniczej boryka się z ograniczonymi warunkami życia.

Te pogarszające się warunki, w połączeniu z rosnącym uzwiązkowieniem robotników, przyczyniły się do wzrostu zainteresowania socjalistycznego zachodem Szkocji. Wielu uważało, że ówczesny liberalny rząd nie reprezentował klasy robotniczej. Robotnicy protestowali przez lata wojny, strajkując w fabrykach, kopalniach i stoczniach. Jednym z punktów zapalnych była petycja złożona o zmniejszenie tygodnia pracy w branży przemysłowo-zbrojeniowej z 57 do 40 godzin. W niestabilnym stanie powojennej Europy niektórzy obawiali się, że powszechne niepokoje przemysłowe odzwierciedlają rewolucyjne zamiary.

Przewodniczący strajków wywierali nacisk na rząd Lloyda George’a, aby zmusił pracodawców do spełnienia ich żądań. Ich taktyka obejmowała próbę zamknięcia elektrowni w mieście i zatrzymania tramwajów. W środę 29 stycznia strajkujący spotkali się z Lordem Provostem w City Chambers na George Square. Zgodził się wysłać telegram wyrażający ich sprawę do rządu w Londynie. Duża grupa strajkujących towarzyszyła swoim przywódcom; oczekiwano, że jeszcze większa demonstracja nastąpi za dwa dni.

Przed południem w piątek 31 stycznia 1919 roku tłum, około 25 tys. ludzi zebrał się przed ratuszem. Gdy ich przywódcy byli w środku, policja z pałkami zaatakowała część tłumu i wybuchła brutalna walka. Kiedy policja straciła kontrolę nad sytuacją postanowiono poprosić o pomoc wojsko. W celu stłumienia strajku oraz utrzymania porządku wysłano na początek jeden batalion piechoty. W końcowej fazie w Glasgow znalazło się 10 tys. żołnierzy i 6 czołgów Mark C.

Rozmieszczenie tak dużej siły niemal natychmiast uznano za nadmierną reakcję. Niektórzy sugerują, i moim zdaniem słusznie – armia, nie mając wiarygodnych informacji, na których mógłby oprzeć swoje plany w zabezpieczeniu miasta, przygotowała się na najgorszą sytuację, z jaką spotkano się w Dublinie w 1916 roku, czyli powtórkę powstania wielkanocnego.

Autor: Michiel de Ruyter z grupy na FB ‚Historia na każdy dzień’

Na podstawie Patrick Restellini – Tak żyli ludzie: W czasach I Wojny Światowej. Wydawnictwo Dolnośląskie

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.