Skarb rzymskich monet i biżuterii odkryty w Anglii

5
Skarb rzymskich srebrnych i złotych monet znaleziony przez poszukiwaczy

Niezwykłe szczęście dopisało na wspólnym kopaniu poszukiwaczom z Metal Detecting Club w Sussex – znaleźli skarb rzymskich srebrnych monet tzw. Silikw oraz dwa złote solidy i dwa złote pierścienie.

Fortuna dopisała dwóm detektorystom z Wielkiej Brytanii – Franco i Steve z klubu Sussex Metal Detecting znaleźli rzymski skarb. Jego zawartość to głównie srebrne siekańce i rzymskie Silikwy – była to moneta bita od pierwszej ćwierci IV wieku do połowy VII wieku, o wartości 1/24 złotego solida. Dodatkowo znaleźli oni dwa piękne złote solidy i dwa złote rzymskie pierścienie.

Wartość skarbu nie jest jeszcze znana, wszystkie znaleziska trafią teraz do archeologa i zostaną dokładnie przebadane. Następnie przejdą procedurę skarbową i zostaną wycenione. Znalazcom przysługuje prawo nagrody wynoszącej 50% pełnej wartości znalezisk, drugie 50% otrzyma właściciel pola na którym skarb został odkryty.

Szczęśliwi znalazcy z odkrytymi monetami

Przypominamy że w naszym kraju poszukiwanie zabytków bez pozwolenia to obecnie przestępstwo(sic!) zagrożone karą więzienia do lat 8. Jeśli jesteście ciekawi jak takie pozwolenie zdobyć zapraszam Was na mój film w serwisie YouTube gdzie omawiam ten temat. Jeśli jesteście zainteresowani jak wyglądają takie poszukiwania z wykrywaczem to również zapraszam was serdecznie na kanał YouTube ‚Zwiadowca Historii’.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

5 KOMENTARZE

  1. Witam serdecznie czy nie wkradł się błąd w wymiarze kary art.109c o ochronie zabytków mówi „Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.” A do 8 lat grozi osobom ,które posiadają bez pozwolenia broń lub amunicję tu też mogą być brane pod uwagę łuski ( te ,które nie zostały wystrzelone)

      • Bartku spoko to jest prawda, ale pisanie tego bez określenia”na terenach objętych ochroną archeologiczną” jest przynajmniej manipulacją. Wszystkie osoby poszukujące są z powodu tego zapisu wściekłe. Ale jak my będziemy kłamać – manipulować, to myślisz że będą nas brali na poważnie? Z manipulantami nie rozmawia się do końca uczciwie.

        • Zważywszy że większość stanowisk nie tylko nie jest oznaczona ale nigdzie też nie ma opublikowanej o nich, ludzie chodzą więc jak by grali w sapera. Tyle można maksymalnie dostać za chodzeniem z wykrywaczem i takie są fakty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.