Niesamowite znaleziska w Twierdzy Modlin, grupa poszukiwawcza Triglav – Stowarzyszenie Historyczno Badawcze dokonała wczoraj (31.03.2021) odkrycia w bezpośrednim sąsiedztwie muzeum historycznego Modlin Prochownia. Pasjonaci natrafili na rosyjskie kule armatnie oraz wyprodukowany w USA pistolet Colt.

Nie są to pierwsze poszukiwania pasjonatów z Triglav w Twierdzy Modlin, jakiś czas temu informowaliśmy o ich odkryciach na Reducie Napoleońskiej i masie ciekawych zabytków, które dziś wzbogacają ekspozycję muzeum Modlin Prochownia. To właśnie tam trafią znalezione wczoraj artefakty.

Poszukiwacze z Triglav przeszukują budowy

Tym razem detektoryści z Triglav, zareagowali na pilną prośbę właściciela terenu. Na miejscu trwają roboty budowlane związane z powstającym parkingiem, który ma służyć muzeum. Zlokalizowany jest on bezpośrednio w jego sąsiedztwie. Warto dodać, że w tym samym budynku mieścił się kiedyś sztab dowodzenia generała WP Wiktora Thommée.

Na wszystkie poszukiwania na tym terenie Triglav ma oczywiście stosowne pozwolenia z MWKZ. „Zgody mamy na wszystkie 40 działek firmy Konkret SA. która jest właścicielem większej części Twierdzy Modlin jak również Prochowni Modlin. Zgodę mamy do 30 października 2023 roku.” – pochwalił się nam Sławomir Kaliński, członek stowarzyszenia

Mimo początkowych zawieruszeń z identyfikacją tego destruktu pistoletu i podejrzeń o to że może on być polskim VIS’em lub nawet TT’kom – po oczyszczeniu – okazał się być amerykańskim Coltem model 1911. O znalezisku został oczywiście poinformowany konserwator zabytków oraz Policja, która przybyła na miejsce i sporządziła protokół. Po tej procedurze artefakt został przekazany do jednostki muzealnej jaką jest Prochownia Modlin – która go zakonserwuje i udostępni w swoim muzeum.

Na stronie FB Twierdzy Modlin pojawił się natomiast apel z prośbą o ustalenie jak pistolet z USA trafił na teren Twierdzy. Wywołano w nim producenta broni, żartobliwie pytając – „Cześć Colt. Zgubiliście coś w Twierdzy Modlin w Polsce. Czy pomożecie nam w identyfikacji naszego znaleziska, które znajdzie się na ekspozycji w muzeum?” – Na ten moment Colt jeszcze nie odpowiedział.

Po oczyszczeniu ukazały się na nim napisy, a nawet częściowo widoczne są cyfry z jego numeru seryjnego. Widać że jest on dość niski i składa się prawdopodobnie tylko z 5 cyfr.

Jak wspomniałem na wstępie, w trakcie poszukiwań odkryto również w sumie 12 sztuk carskich kul armatnich, różnego kalibru.

Polskie oczko z czapki wrześniowej

Dodatkowo znaleziono metalowe oczko pochodzące z polskiej czapki „wrześniowej” oraz polski guzik mundurowy. Z pewnością nie jest to koniec odkryć na terenie Twierdzy Modlin, która od wielu lat wciąż nie przestaje zaskakiwać.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


4 KOMENTARZE

  1. DOBRE Mimo początkowych zawieruszeń z identyfikacją tego destruktu pistoletu i podejrzeń o to że może on być polskim VIS’em lub nawet TT’kom – po oczyszczeniu

  2. Jeśli Colt 1911 w Modlinie to pozostałość po carskim zamówieniu zwanym też angielskim z 1916, późniejsza zdobycz z wojny 1920 r, lub trofeum niemieckie po 1941, carskie Colty miały numerację pięciocyfrową.
    Według danych amerykańskich, w okresie od 19 lutego 1916 do 18 stycznia 1917 roku Colt wysłał do Imperium Rosyjskiego 47 100 pistoletów (czyli mniej niż połowę zamówionych). M1911 dostarczone do Rosji miały numery seryjne od C23000 do C80000 i napis cyrylicą „АНГЛIЙСКIЙ ЗАКАЗЪ”. Indeks „C” wskazuje na komercyjne przeznaczenie modelu.

  3. Colt M1911 Russian Contract: S/N C23000 to C89000 = Feb. 19, 1916 to Jan. 18, 1917 ( Russia purchased 51,000 M1911 .45 ACP pistols during WW I. from this serial number range. Russia purchased more M1911 pistols than any other country besides the U.S.) Regular commercial model Colt except has “English Order” mark in Russian on left side of frame.
    https://sightm1911.com/1911Production.htm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.