Niesamowite znaleziska w Twierdzy Modlin, grupa poszukiwawcza Triglav – Stowarzyszenie Historyczno Badawcze dokonała wczoraj (31.03.2021) odkrycia w bezpośrednim sąsiedztwie muzeum historycznego Modlin Prochownia. Pasjonaci natrafili na rosyjskie kule armatnie oraz wyprodukowany w USA pistolet Colt.

Nie są to pierwsze poszukiwania pasjonatów z Triglav w Twierdzy Modlin, jakiś czas temu informowaliśmy o ich odkryciach na Reducie Napoleońskiej i masie ciekawych zabytków, które dziś wzbogacają ekspozycję muzeum Modlin Prochownia. To właśnie tam trafią znalezione wczoraj artefakty.

Poszukiwacze z Triglav przeszukują budowy

Tym razem detektoryści z Triglav, zareagowali na pilną prośbę właściciela terenu. Na miejscu trwają roboty budowlane związane z powstającym parkingiem, który ma służyć muzeum. Zlokalizowany jest on bezpośrednio w jego sąsiedztwie. Warto dodać, że w tym samym budynku mieścił się kiedyś sztab dowodzenia generała WP Wiktora Thommée.

Na wszystkie poszukiwania na tym terenie Triglav ma oczywiście stosowne pozwolenia z MWKZ. „Zgody mamy na wszystkie 40 działek firmy Konkret SA. która jest właścicielem większej części Twierdzy Modlin jak również Prochowni Modlin. Zgodę mamy do 30 października 2023 roku.” – pochwalił się nam Sławomir Kaliński, członek stowarzyszenia

Mimo początkowych zawieruszeń z identyfikacją tego destruktu pistoletu i podejrzeń o to że może on być polskim VIS’em lub nawet TT’kom – po oczyszczeniu – okazał się być amerykańskim Coltem model 1911. O znalezisku został oczywiście poinformowany konserwator zabytków oraz Policja, która przybyła na miejsce i sporządziła protokół. Po tej procedurze artefakt został przekazany do jednostki muzealnej jaką jest Prochownia Modlin – która go zakonserwuje i udostępni w swoim muzeum.

Na stronie FB Twierdzy Modlin pojawił się natomiast apel z prośbą o ustalenie jak pistolet z USA trafił na teren Twierdzy. Wywołano w nim producenta broni, żartobliwie pytając – „Cześć Colt. Zgubiliście coś w Twierdzy Modlin w Polsce. Czy pomożecie nam w identyfikacji naszego znaleziska, które znajdzie się na ekspozycji w muzeum?” – Na ten moment Colt jeszcze nie odpowiedział.

Po oczyszczeniu ukazały się na nim napisy, a nawet częściowo widoczne są cyfry z jego numeru seryjnego. Widać że jest on dość niski i składa się prawdopodobnie tylko z 5 cyfr.

Jak wspomniałem na wstępie, w trakcie poszukiwań odkryto również w sumie 12 sztuk carskich kul armatnich, różnego kalibru.

Polskie oczko z czapki wrześniowej

Dodatkowo znaleziono metalowe oczko pochodzące z polskiej czapki „wrześniowej” oraz polski guzik mundurowy. Z pewnością nie jest to koniec odkryć na terenie Twierdzy Modlin, która od wielu lat wciąż nie przestaje zaskakiwać.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


1 KOMENTARZ

  1. DOBRE Mimo początkowych zawieruszeń z identyfikacją tego destruktu pistoletu i podejrzeń o to że może on być polskim VIS’em lub nawet TT’kom – po oczyszczeniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię