Odkryte w Anglii stanowisko „Sutton Hoo” to kopalnia wiedzy na temat dawnego życia na tamtych terenach, a Raedwald jest pierwszym królem Anglów Wschodnich, o którym wiemy coś więcej poza imieniem. Niezwykle bogaty skarb znaleziony w jego grobowcu rozbudza wyobraźnię po dziś dzień.
Wielkie odkrycie amatora w Sutton Hoo
Sutton Hoo to stanowisko archeologiczne w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Suffolk, w pobliżu miejscowości Woodbridge. Na cmentarzysku kurhanowym z VI–VII w. odkryto 1939 symboliczny grób króla; była to łódź długości ok. 27 m zawierająca komorę, w której znaleziono ozdobne wyposażenie wojownika (hełm, tarcza, miecz i in.) wraz z insygniami władzy (berło) oraz licznymi przedmiotami osobistymi (m.in. pas ze złotą sprzączką, złote zapinki, strunowy instrument muz., sakwa ze złotymi okuciami, rogi do picia, srebrne tace i czarki, brązowe kociołki); w sakwie znaleziono kolekcję 37 złotych monet merowińskich, które pozwalają datować grób po 625; grób w Sutton Hoo był najpewniej cenotafem jednego z władców anglosaskich z rodu Waffinga. Warto dodać że grób ten został odkryty przez archeologa-samouka Basila Browna.
Umarł król, niech żyje król… czyli imperium Raedwalda
W czasie gdy ścierały się armie Anglów ze Wschodu oraz Bernicji, zmarł król Aethelbert, a na tron Kentu wstąpił jego pogański syn Eadbald. Królestwo Essex po śmierci Saeberta zostało podzielone pomiędzy trzech synów, którzy wygnali biskupa Mellita. Misja w Cantwareburh została przeniesiona do państwa Franków – w tym czasie jedynym chrześcijańskim dworem był ten należący do Raedwalda. Do czasu jego śmierci jednak, misja w Kencie została otworzona na nowo.
Potęga zwycięskiego króla była na tyle wielka, iż Beda uznał go za następce imperium Aethelberta. Kronikarz obdarzył go tytułem Rex Anglorum (łac. „Król Anglów”), którego współcześni Raedwaldowi używali w odniesieniu do swych zwierzchników. Nie jest pewnym, gdzie znajdowało się centrum jego władzy, ani jak zyskał władzę nad pobratymcami ze wschodniej Anglii.
Dzięki długowi wdzięczności jak miał wobec niego Edwin, Raedwald został pierwszym obcym królem, mającym bezpośredni wpływ na Nortumbrię; przypuszcza się także, iż to dzięki jego poparciu udało się Edwinowi podporządkować Bernicję.
Anglosaksoński król Raedwald
Przez historyków za osobę którą uważa się że została pochowana w Sutton Hoo jest Raedwald (zm. ok. 627) – władający w VII wieku król Anglii Wschodniej, anglosaskiego państwa, którego ziemie zajmują teren dzisiejszych angielskich hrabstw Norfolk i Suffolk. Syn Tytili i członek dynastii Wuffingów. Władał od ok. 593 lub 600 roku, aż do śmierci. Od około 616 roku był najpotężniejszym władcą angielskim na południe od rzeki Humber – w rezultacie akcji militarnej udało mu się posadzić na tronie Nortumbrii przychylnego sobie władcę. Według Bedy był czwartym władcą utrzymującym imperium nad południowymi królestwami anglosaskimi. „Kronika anglosaska” określa go mianem bretwalda (st. ang. „władca Brytanii” lub „szeroki władca”)
Raedwald był także pierwszym królem Anglów Wschodnich, który przeszedł na chrześcijaństwo. Przyjmując chrzest pomógł w przetrwaniu tej religii podczas apostazji innych anglosaskich państw – Esseksu oraz Kentu.
Ogromny skarb z Sutton Hoo
Wielki skarb znajdował się w sporej łodzi (90 stóp długości, tj. 27,432 m), obecnie można go oglądać w Muzeum Brytyjskim w Londynie. Kosztowności złożone w grobowcu zbudowanym na łodzi, jak twierdzą historycy przeznaczone były dla Raedwalda, ostatniego wielkiego króla Anglii Wschodniej z rodu Waffina, zmarłego ok. 625 r. Ustalono to na podstawie analizy ornamentu na dwóch srebrnych łyżkach, która wykazała, że grób należał do króla, który ochrzcił się, ale później powrócił do pogaństwa (co też sam Raedwald uczynił) i znalezionych w sakwie 37 złotych monet merowińskich. W grobowcu jednak nie odnaleziono ciała, prawdopodobnie król zginął więc na morzu.
Cały przepych i charakter skarbu odkrytego w pochówku sugeruje dalekosiężność kontaktów, dowodzi, iż osoba tam pochowana lub uczczona musiała być kimś nietuzinkowym. Raedwald jest najpewniejszym kandydatem, pomimo, że sugerowano innych. Możliwe, że zakopane skarby odzwierciedlają wielkość trybutu płaconego królowi przez podległych mu władców, w czasach, gdy tytułował się bretwaldem.
Co dokładnie poza przedstawionym wcześniej pozłacanym brązowym hełmem z osłonami policzków posiadającym maskę na twarz inkrustowaną granatami i grzebieniem stylizowanym na kształt smoka, znany jako „Hełm z Sutton Hoo” znaleziono w pochówku? m.in.; królewski proporzec, ozdobne rzeźbione kamienne berło, złota repustowa sprzączka, ozdobiona bogatym ornamentem z zawiłym wzorcem plecionki, złota przykrywka na sakiewkę oprawiona w granaty, złota wysadzana granatami rękojeść miecza i uchwyt do uprzęży miecza, para złotych klamer utrzymująca płaszcz na ramionach, małe złote wysadzane granatami końcówki pasów, sprzączki i przybory toaletowe, luksusowy srebrny talerz bizantyjski, komplet 10 srebrnych mis i tac, części liry, wielka ozdobna okrągła tarcza z umbem pośrodku i żelaznym imakiem po stronie wewnętrznej, kolczuga w kroju tuniki osłaniająca ciało od łokci do połowy ud, żelazne groty włóczni, żeleźce topora, dwuczęściowa agrafa zawiasowa, zdobiona wzorem geometrycznym w postaci 20 małych kwadratów wykonanym czerwoną i niebieską emalią komórkową (fr. cloisonnè). Dwie połowy agrafy połączone są złotą szpilą na łańcuszku, brązowe wiszące misy, brązowe kotły, srebrne rogi do picia w oprawie, złote puchary, złote monety, dwie sztabki złota, szkatułka ze złotym wiekiem.
Trudno przedstawić i opisać dokładnie każdy element tego ogromnego skarbu, napiszę Wam więc coś więcej na temat chociaż jednego z jego elementów – złotej sprzączki do pasa wazy całe 412 g. i ma wymiary 13,2 cm x 5,6 cm. Sprzączka była warta 300 anglosaksońskich szylingów. Z dokumentów wiemy, że w tamtych czasach trzeba było zapłacić dokładnie 300 anglosaksońskich szylingów za głowę szlachcica (jako rekompensata), więc król nosił życie każdego swego szlachcica jako sprzączkę na pasie…
Jako ciekawostkę dodam że klamra jest pusta w środku! Więcej o niej samej w tym aż galerię 58 zdjęć znajdziecie na stronie Brytyjskiego Muzeum.
Na temat skarbu i pochówku z Sutton Hoo powstały liczne publikacje w tym świetny film, który w całości i za darmo możecie obejrzeć poniżej.
Warto też wspomnieć o pełnometrażowym filmie na faktach, który końcem stycznia 2021 roku wyprodukował Netflix. Film nosi tytuł „Wykopaliska” (ang. „The Dig”) i w dużej mierze skupia się na okolicznościach odkrycia skarbu jak i postaci Basila Brawna – niedocenionego i wręcz pominiętego wcześniej, głównego bohatera tych historycznych wykopalisk.