W wieku 96 lat zmarł Adam Słodowy – tym razem… niestety to prawda

1
Zmarł Adam Słodowy - nasz polski MacGyver

Nie żyje Adam Słodowy – nasz polski MacGyver, niezapomniany popularyzator majsterkowania, który w latach 70. i 80. XX wieku prowadził w Telewizji Polskiej niezwykle popularny program „Zrób to sam”. Był również autorem scenariusza serialu animowanego dla dzieci „Pomysłowy Dobromir”. Zmarł 10 grudnia, miał 96 lat. „Nie ma ludzi zdolnych i niezdolnych. Są ludzie cierpliwi i niecierpliwi” – powtarzał często Adam Słodowy.

W lipcu cały kraj obiegła nieprawdziwa informacja o śmierci Pana Adama, powtórzyło ją wtedy bez potwierdzenia wiele mediów w kraju – tym razem niestety to prawda.

Informację potwierdziła nam żona Adama Słodowego, pani Bożena. Powiedziała, że jej mąż równo tydzień temu obchodził 96. urodziny i zaraz po tym trafił do szpitala. Niestety, wczoraj wieczorem zmarł. – podaje portal RMF24

Życiorys Pana Adama Słodowego

Podczas okupacji niemieckiej w latach 1939–1944 pracował w fabryce. W 1944 zgłosił się na ochotnika do wojska, wojnę kończył w Szczecinie jako oficer artylerii. W latach 1950–1958 był wykładowcą w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie uzyskał stopień majora.

Po opuszczeniu wojska poświęcił się popularyzacji majsterkowania, a od 1959 roku związał swoją karierę z telewizją, gdzie początkowo pracował jako konstruktor urządzeń scenotechnicznych. W latach 1961–1978 był redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych TVP. Znany był jako prezenter programu Zrób to sam. Był on częścią czwartkowego Ekranu z bratkiem, a potem niedzielnego Teleranka; Adam Słodowy prezentował w nim osobiście, jak z ogólnie dostępnych rzeczy (np. zużytych opakowań) robić zabawki i przedmioty użytkowe. Program był nadawany przez 24 lata od 1959 roku do 1983 roku, łącznie wyemitowano 505 odcinków. W 1983 r. przeszedł na emeryturę.

Był również autorem wielu książek poświęconych samodzielnemu majsterkowaniu, w tym Lubię majsterkować, przeznaczonej dla starszych odbiorców, w której zamieścił niektóre informacje prezentowane wcześniej w telewizji, a także projekty wielu nowych zabawek i urządzeń. Książka została przetłumaczona na języki obce, a jej łączny nakład wyniósł ponad 560 000 egzemplarzy. Słodowy pisał także książki o samochodach, dotyczące głównie obsługi i napraw starszych modeli marki Škoda.

Słodowy był również autorem scenariusza do serii filmów animowanych dla dzieci Pomysłowy Dobromir i Pomysłowy wnuczek, a także filmów Śrubokręt i spółka oraz Dziura w ścianie.

Na wniosek dzieci 21 marca 1974 roku został Kawalerem Orderu Uśmiechu; ceremonia wręczenia odznaczenia odbyła się 13 marca 1976 w Pałacu Młodzieży w Warszawie – otrzymał legitymację z numerem 107.

W roku 1983 dostał nagrodę literacką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich jako autor najpoczytniejszych książek w bibliotekach publicznych.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo smutna informacja , mam przynajmniej nadzieję że tak zasłużony człowiek dla wychowania dzieci i młodzieży zostanie doceniony choć pośmiertnie przez odpowiedniego ministra. To należny się jemu bez dwóch zdań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.