Jak informuje Katedra Na Wawelu z konserwacji powróciły korony i berła grobowe królów – Augusta II Sasa i Władysława IV Wazy oraz jabłko Zygmunta III Wazy.

Regalia z grobów królów Augusta II Mocnego oraz Władysława IV Wazy powróciły z konserwacji w pracowni Państwa Trzosów w Tychach na Wawel. Zabrano je w związku z złym stanem – teraz prezentują się wyjątkowo. Czy wrócą do sarkofagu?

Na wiosnę, 3 kwietnia 2019 roku dokonano eksploracji szczątków króla Augusta II. Było to niezbędne z uwagi na konieczność poddania pracom konserwatorskim zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego sarkofagu króla. Podczas eksploracji badaniom antropologiczno-archeologicznym zostały poddane szczątki wspomnianego monarchy.

Zabytki przed i po konserwacji

W konserwacji nadal pozostaje pierwotny cynowy sarkofag, obecnie szczątki złożone są w zastępczym. Dodatkowo do konserwacji zabrano wtedy sarkofagi królowej Cecylii Renaty i króla Władysława IV oraz jabłko króla Zygmunta III Wazy, które już też powróciły odrestaurowane.

Regalia grobowe nie są oczywiście aż tak bogato zdobione jak te które monarcha ubierał na specjalne okazje, zostały wykonane w celu złożenia ich z królem w grobie. Korona króla Augusta II np. jest przechowywana w niedawno okradzionym muzeum jubilerstwa i złotnictwa w Dreźnie. Zostało ono założone w 1721 roku jako skarbiec elektorów saksońskich właśnie przez samego Augusta II Mocnego.

Korona Augusta II Mocnego

Na ten moment nie jest wiadome czy jeśli sarkofag wróci z konserwacji i szczątki ponownie wrócą do niego, to czy regalia również czeka ten los. Wiadome jest jednak że wkrótce będzie można je oglądać na wystawie w Muzeum Skarbca Katedralnego na Wawelu.

Pochodzące z legalnego źródła SREBRNE MONETY jak i preparat do ich czyszczenia znajdziecie w naszym sklepie!

Sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.