Niemcy. Złodzieje okradli skarbiec polskiego króla, zniknęły kosztowności warte miliard euro!

1
Klejnoty ze skarbca "Zielone Sklepienie" w Dreźnie fot. ubahnverleih [CC0], via Wikimedia Commons

W Dreźnie doszło do największej kradzieży powojennych Niemiec! Złodzieje okradli słynną galerię sztuki „Zielone Sklepienie”, dysponowała ona jedną z największych kolekcji klejnotów w Europie.

W poniedziałek rano (25.11.2019) w spektakularny sposób złodzieje włamali się do słynnej na całym świecie drezdeńskiej galerii sztuki Grünes Gewölbe (pol. Zielone Sklepienie). Jest to muzeum jubilerstwa i złotnictwa założone w 1721 roku jako skarbiec elektorów saksońskich przez Augusta II Mocnego. Uważa się że muzeum to posiadało najbogatszą kolekcję klejnotów w Europie.

Galeria „Zielone Sklepienie” na zamku w Dreźnie fot. SvenS D [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], Wikimedia Commons

Galeria ta wchodzi w część skarbca znajdującego się na zamku w Dreźnie. Król Polski August II Mocny nakazał w latach 1723-1729 przebudować wspomniany skarbiec i udostępnić jego zasoby publiczności. Zgromadzono tam należące do króla złotnicze i jubilerskie dzieła sztuki, obiekty z kości słoniowej, klejnotów oraz drogocenne brązy.

Jak podaje niemiecki dziennik „Bild” – łupem złodziei padły klejnoty o wartości setek milionów, a nawet miliarda euro! Jak dotąd informacji podawanych w gazetach nie potwierdziła niemiecka policja. Przyznała ona jedynie, że faktycznie doszło do włamania, a sprawcy są poszukiwani. Włamywacze mieli dostać się do zamku przez okno. Wcześniej podpalając skrzynkę transformatorową, odcinając w ten sposób prąd i wyłączając alarm.

Na ten moment nie jest dokładnie wiadomo ile oraz które z eksponatów zostały skradzione. Biorąc jednak pod uwagę że złodzieje mogli działać niepokojeni przez systemy alarmowe, należy się spodziewać najgorszego.

Jakie cenne eksponaty znajdowały się w muzeum?

Kolekcja królów i elektorów saskich obejmuje ponad 4000 dzieł sztuki, z tego 1100 w Nowym Zielonym Sklepieniu, a 3000 w Historycznym. Ze względu na ograniczoną przestrzeń wystawową eksponuje się tylko najcenniejsze dzieła sztuki jubilerskiej. Dodatkową atrakcją sal historycznych jest barokowy wystrój wnętrz. Twórcą znacznej części klejnotów był nadworny złotnik Johann Melchior Dinglinger oraz jego synowie.

Jednak najsłynniejszym z eksponatów jest Drezdeński zielony diament – jabłkowozielony diament o masie 40,7 kr. Największy znany zielony diament świata. Od XVIII wieku stanowi część saskich klejnotów koronnych i jest przechowywany w Grünes Gewölbe w Dreźnie.

Kopia Drezdeńskiego zielonego diamentu fot. Chris 73 [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Pochodzi prawdopodobnie z Brazylii i został znaleziony na początku XVIII wieku. W 1742 roku na Targach Lipskich zakupił go August III Sas za ogromną jak na owe czasy sumę 200 000 talarów. W 1768 roku oprawiono go w białe diamenty i wmontowano w ozdobną agrafę do kapelusza. Po II wojnie światowej stał się łupem wojennym Armii Czerwonej i został wywieziony do Moskwy. W 1958 roku powrócił do Drezna. Diament nabrał unikalnego, zielonego koloru w wyniku przebywania w naturalnym radioaktywnym środowisku. Używany jest do badań porównawczych w celu wypracowania metody pozwalającej na odróżnienie naturalnie zielonych diamentów, które są bardzo rzadkie od sztucznie barwionych kamieni wytwarzanych w laboratoriach poprzez napromieniowanie zwykłych diamentów.

Pochodzące z legalnego źródła SREBRNE MONETY jak i preparat do ich czyszczenia znajdziecie w naszym sklepie!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

  1. Królik August Sas przy pustej kasie Rzplitej wydawał majątek na błyskotkę… ale to byli denni władcy. Doliczając magnaterię sobiepanów mamy obraz upadku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.