Wędkarz znalazł rzadki celtycki stater typu Krakowskiego sprzed 2 tys. lat

2
Stater celtycki typu Krakowski znaleziony pod Opatowem

Wyjątkowo rzadka i ciekawa moneta celtycka, która była wybijana na terenie Polski i pochodzi z I wieku p.n.e. – została znaleziona w Opatowie! Odkrycia zgodnie z protokołem dokonał wędkarz w trakcie kopania robaków na ryby…

Eksperci twierdzą że jest to w ostatnich latach jeden z najciekawszych zabytków odkryty na terenie świętokrzyskiego. Zabytek został odkryty na jesień zeszłego roku, jednak dopiero teraz można było ujawnić informację na jego temat. Moneta od dłuższego czasu jest badana i nie ma już wątpliwości że jest to stater celtycki typu Krakowskiego D/4 i pochodzi z I wieku p.n.e. O jego odkryciu poinformował znalazca który pragnie zostać anonimowy, jak twierdzi przypadkiem znalazł numizmat kopiąc robaki na ryby.

Monet tego typu w całej Europie znaleziono mniej niż 20 sztuk, z czego 5 na terenie naszego kraju: Dwie monety znaleziono w okolicach Krakowa, po jednej w Pełczyskach niedaleko Pińczowa, jedną w Sochaczewie na Mazowszu i jedną w Kunowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego.

Celtycki stater został znaleziony w najstarszej części Opatowa. – Odkrył go mężczyzna, który wybierając się na ryby szukał w ziemi robaków. Nie wiedział wpierw co znalazł i czy to moneta. Pomogliśmy w identyfikacji zabytku, a następnie wspólnie z znalazcą zawieźli go do Delegatury WKZ – dodaje Rafał Świerkula, który razem z kolegą Kamilem Bilskim członkiem Stowarzyszenie „Wspólne Dziedzictwo” pomogli z identyfikacją i zgłoszeniem przedmiotu

Niewiele osób sobie zdaję sprawę że monety celtyckie były wybijane również na terenie naszego kraju. Takie mennice znaleziono m.in. w Kryspinowie pod Krakowem czy pod Kaliszem. Poniżej możecie zobaczyć szkic formy do monet znalezionej właśnie pod Krakowem.

Forma do monet z mennicy celtyckiej pod Krakowem fot. Tomasz Bochnak

Na ten moment nie ma informacji czy w miejscu odkrycia numizmatu będą przeprowadzane jakieś badania archeologiczne. Moneta została jednak znaleziona na jednym z pól ornych więc jest taka szansa.

Statery wybijano z elektrum czyli stopu srebra i złota oraz samego srebra. Same znalezisko znacznie poszerza naszą wiedzę na temat ludności zamieszkującej nasze ziemie kilka tysięcy lat temu. Należy się więc duży szacunek i podziękowanie odkrywcy za otwarty umysł i świetną postawę.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

2 KOMENTARZE

  1. skad wiadomo ze to moneta celtycka skoro w całej europie znleziono jej 20 sztuk z czego 5 w polsce do tego twierdzi sie ze była odlewana na terenie polski ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.