Wyjątkowo rzadka i ciekawa moneta celtycka, która była wybijana na terenie Polski i pochodzi z I wieku p.n.e. – została znaleziona w Opatowie! Odkrycia zgodnie z protokołem dokonał wędkarz w trakcie kopania robaków na ryby…
Eksperci twierdzą że jest to w ostatnich latach jeden z najciekawszych zabytków odkryty na terenie świętokrzyskiego. Zabytek został odkryty na jesień zeszłego roku, jednak dopiero teraz można było ujawnić informację na jego temat. Moneta od dłuższego czasu jest badana i nie ma już wątpliwości że jest to stater celtycki typu Krakowskiego D/4 i pochodzi z I wieku p.n.e. O jego odkryciu poinformował znalazca który pragnie zostać anonimowy, jak twierdzi przypadkiem znalazł numizmat kopiąc robaki na ryby.
Odkryty pod Opatowem stater celtycki typu Krakowskiego przed konserwacją Odkryty pod Opatowem stater celtycki typu Krakowskiego przed konserwacją Stater celtycki typu Krakowskiego fot. Marcin Rudnicki Odkryty celtycki stater już po konserwacji fot. WKZ
Monet tego typu w całej Europie znaleziono mniej niż 20 sztuk, z czego 5 na terenie naszego kraju: Dwie monety znaleziono w okolicach Krakowa, po jednej w Pełczyskach niedaleko Pińczowa, jedną w Sochaczewie na Mazowszu i jedną w Kunowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego.
Celtycki stater został znaleziony w najstarszej części Opatowa. – Odkrył go mężczyzna, który wybierając się na ryby szukał w ziemi robaków. Nie wiedział wpierw co znalazł i czy to moneta. Pomogliśmy w identyfikacji zabytku, a następnie wspólnie z znalazcą zawieźli go do Delegatury WKZ – dodaje Rafał Świerkula, który razem z kolegą Kamilem Bilskim członkiem Stowarzyszenie „Wspólne Dziedzictwo” pomogli z identyfikacją i zgłoszeniem przedmiotu
Niewiele osób sobie zdaję sprawę że monety celtyckie były wybijane również na terenie naszego kraju. Takie mennice znaleziono m.in. w Kryspinowie pod Krakowem czy pod Kaliszem. Poniżej możecie zobaczyć szkic formy do monet znalezionej właśnie pod Krakowem.
![](https://www.zwiadowcahistorii.pl/wp-content/uploads/2020/01/mennica-celtycka-w-polsce-fot.-Tomasz-Bochnak.jpg)
Na ten moment nie ma informacji czy w miejscu odkrycia numizmatu będą przeprowadzane jakieś badania archeologiczne. Moneta została jednak znaleziona na jednym z pól ornych więc jest taka szansa.
Statery wybijano z elektrum czyli stopu srebra i złota oraz samego srebra. Same znalezisko znacznie poszerza naszą wiedzę na temat ludności zamieszkującej nasze ziemie kilka tysięcy lat temu. Należy się więc duży szacunek i podziękowanie odkrywcy za otwarty umysł i świetną postawę.
Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!
![](https://www.zwiadowcahistorii.pl/wp-content/uploads/2019/07/f5db4b55d47614ff62daaec731e81f4da88cffb0_baner-wykrywacz1-1024x311.png)
skad wiadomo ze to moneta celtycka skoro w całej europie znleziono jej 20 sztuk z czego 5 w polsce do tego twierdzi sie ze była odlewana na terenie polski ?
Istnieją typy celtyckich monet które znaleziono w dużo mniejszych ilościach. Zachęcam jednak do przeczytania jakiegoś szerszego opracowania tego typu monet.