Samodzielnie próbował rozbroić niewybuch z okresu IIWŚ – nie żyje 35-letni mężczyzna

4
Granat moździerzowy fot. Krzysztof Gregorczyk via policja.gov.pl

Mimo, że od zakończenia ostatniej wojny minęło ponad 70 lat, ziemia wciąż ujawnia wybuchowe pozostałości z tamtych lat. Przekonał się o tym 35 letni mieszkaniec powiatu Zwoleńskiego, zginał przez niewybuch z okresu II WŚ. Znalazłeś coś niebezpiecznego – nie ruszaj tego i natychmiast powiadom policję lub najbliższą jednostkę saperów.

Dwa dni temu  dyżurny zwoleńskiej policji otrzymał informację, że w jednej z miejscowości powiatu zwoleńskiego doszło do wybuchu. Wysłane na miejsce służby potwierdziły zdarzenie w wyniku którego zginął 35 letni mieszkaniec powiatu zwoleńskiego. Najprawdopodobniej przyczyną wybuchu była próba rozbrojenia niewybuchu z II wojny światowej. Policjanci pod nadzorem prokuratury badają i wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

Funkcjonariusze przypominają jak należy zachować się w przypadku ujawnienia niewybuchu lub przedmiotów wyglądających na niebezpieczne, szczególnie te mocno skorodowane. Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Funkcjonariusze zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

Autor: mł. asp. Krzysztof Gregorczyk

4 KOMENTARZE

  1. Mieszkam w Terespolu. U nas takie znaleziska sa na porzadku dziennym. I czy II wojna, niewazne. Najlepsza jest rekakcja policji czy kolejnym zgloszeniu, cytuje :Jezuu, co, znowu?! I ten foch ze beda musieli siedziec w radiowozie i pilnowac niewybuchu az do przybycia jednostki saperskiej (ktora z kolei ma do nas kawalek drogi)….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.