Niezwykły sztylet rzymskiego legionisty zachwyca po konserwacji (GALERIA)

7
Sztylet rzymskiego legionisty przed i po konserwacji fot. LWL-Josef Mühlenbrock/Eugen Müsch

Jedyny w swoim rodzaju sztylet rzymskiego legionisty został odkryty na terenie Niemiec. Dokonał tego praktykant 19-letni Nico Calman, który znalazł go w rzymskim pochówku w Haltern. Zabytek przed konserwacją w ogóle nie wyglądał na to czym jest teraz.

Spektakularnie zdobiony żelazny rzymski sztylet sprzed 2000 lat – najbardziej niezwykły tego rodzaju artefakt jaki został odkryty w Niemczech. Został znaleziony w Haltern am See, niedaleko Münster przez młodego 19-letniego praktykanta archeologii. Jego konserwacja trwała w sumie 9 miesięcy, efekt jest naprawdę niesamowity.

Naukowcy uważają że broń ta była używana przez legionistę walczącego z plemieniem germańskim w I wieku, była tak dobrze zachowana, że nawet pochwa z drewna lipowego i lniany sznur z pasa przetrwały próbę dwóch tysięcy lat. Świetnie zachowała się również czerwona emalia i szkło, a także srebrne i mosiężne uchwyty ozdobione ozdobnymi wzorami winorośli z liśćmi.

Jak widać na zdjęciach kiedy odkryto broń była całkowicie pokryta grubą warstwą rdzy. W sumie dziewięć miesięcy zajęło jej konserwacja, jednak myślę sztylet odzyskał swój niezwykły blask. Wraz z sztyletem odkryto resztki skórzanego pasa i wykonane z brązu płytki które go pokrywały. Dodatkowo zachowała się lipowa pochwa wraz z lnianym sznurkiem.

Mówi się, że rzymscy legioniści nosili ozdobne sztylety na znak prestiżu – a według naukowców Haltern był dużym rzymskim obozem wojskowym. Pomimo wykopalisk archeologicznych, które odbywają się w tej okolicy od 200 lat, odkrycie to z pewnością rzuci nowe światło na rzymską działalność na wschód od Renu. Archeolodzy uważają, że obóz został opuszczony po poważnej rzymskiej porażce, w której zginąć miało nawet 20 000 ludzi.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

7 KOMENTARZE

  1. Это возможно и не кинжал,он больше похож на наконечник копья, того самого копья которым убили Всевышнего, много легенд гласят, что у кого копьё…..у того и власть, это лишь малая версия.

  2. U nas chłopa by posadzili za to, że znalazł i sie pochwalił.Zrobiliby z niego złodzieja ,który przywłaszczył dobro narodowe.Nic dziwnego,ze ludzie wola poszukiwać za granicami ciemnogrodu,u nas dostaliby ewentualnie dyplom i ostrzezenie na pismie za domniemaną kradziez.Gratuluję zrytych łbów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.