Kolejne interesujące znalezisko w centrum Lubania, w trakcie badań archeologicznych przy ul. Piramowicza odkryto m.in. dwa rewolwery i puszkę po taśmie filmowej która przyniosła wiele emocji!

Ponad tydzień temu Muzeum Regionalne w Lubaniu pochwaliło się na swojej stronie odkrytą nienaruszona puszką z taśmą filmową z okresu II wojny światowej. Duży ciężar wskazywał, że zawartość puszki jest nieuszkodzona dlatego też zabytek został wysłany do specjalistów, by został otworzony w odpowiednich warunkach.

Otworzenia tej puszki podjęła się Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, która po krótkim czasie od nadesłania jej znaleziska zweryfikowała je. Puszka na taśmę niestety okazała się być jednak pusta nie licząc rdzy oraz mokrych i ciężkich trocin, które poprzez swój ciężar sugerowały coś innego.

Kolejnym znaleziskiem które trochę bardziej „sprowadza na ziemię”, jest ten odkryty trzy tygodnie temu na parceli przy ul. Piramowicza w Lubaniu rewolwer. Jest to dokładnie pochodzący z 1848 roku Colt Baby Dragoon, broń choć mocno nadgryziona zębem czasu, wciąż prezentuje się bardzo interesująco.

Colt Baby Dragoon fot. Muzeum Regionalne w Lubaniu

Jest to dokładnie trochę mniejsza wersja amerykańskiego sześciostrzałowego rewolweru kapiszonowego Colt Dragoon. Został on zaprojektowany przez Samuela Colta na potrzeby U.S. Army’s Mounted Rifles (zwanych dragonami). Miał być pozbawiony wad starszego Walkera Colta. Mimo że został wprowadzony do służby podczas wojny amerykańsko-meksykańskiej popularność zyskał dopiero w czasie wojny secesyjnej. Na naszym terenie broń ta stosowana była m.in. w okresie Powstania styczniowego.

Jak poinformowało muzeum nie jest to jedyny rewolwer odkryty podczas tych badań, jednak z jego publikacją na ten moment się wstrzymano – zapewne do zakończenia konserwacji i identyfikacji artefaktu.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.