Do niecodziennego odkrycia z okresu II wojny światowej doszło w ostatnim tygodniu kwietnia w trakcie nadzorów archeologicznych przy budowie apartamentowca przy ul. Spokojnej 10 w Lublinie. Na krawędzi skarpy natrafiono tam na dwa ludzkie szkielety które należą do niemieckich żołnierzy Werhmachtu.

Tego odkrycia związanego z drugowojennymi wydarzeniami na terenie Lublina dokonano na miejscu dawnego zespołu szkół odzieżowo-włókienniczych. Przy budynku dawnej szkoły, na krawędzi skarpy, nad ul. Czechowską odsłonięto dwa ludzkie szkielety.

Jak podaje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków prowadzący nadzory archeolodzy z firmy ARCHEE ustalili, że są to założone w pośpiechu pochówki żołnierzy Werhmachtu. Przy szczątkach zachowało się wiele elementów wyposażenia – guziki, hełm, części munduru, fragmenty indywidualnego wyposażenia wojskowego, przedmioty codziennego użytku (m.in. butelki) oraz jeden „nieśmiertelnik”.

Przy krawędzi skarpy odkryto również strop ziemnego obiektu, wstępnie zidentyfikowanego jako schron lub stanowisko strzeleckie. Natrafiono również na pozostałości transzei. Dodatkowo z wykopu pozyskano ponadto sporą ilość amunicji do broni strzeleckiej oraz łuski, co wskazuje, że z punktu tego prowadzony był intensywny ostrzał.

Działania wojenne na tym obszarze prowadzone były zapewne w lipcu 1944 roku, kiedy w Lublinie bronili się niemieccy żołnierze atakowani przez wkraczające do miasta oddziały radzieckie.


Firma archeologiczna o swoim odkryciu poinformowała służby konserwatorskie, Policję i Prokuratura, co w przypadku odkryciu szczątków jest standardową procedurą. Lubelski WKZ w obawie, że na dotychczas nienaruszonym i objętym inwestycją terenie, będą miały miejsce kolejne odkrycia (m.in kolejne pochówki) uznał za konieczne przeprowadzenie na miejscu dodatkowych badań ratowniczych. Mają się one rozpocząć w najbliższej przyszłości. O ich ewentualnych rezultatach będziemy Państwa informować.

Źródło i zdjęcia: WUOZ w Lublinie i firma ARCHEE Rafał Niedźwiadek

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.