Poszukiwali wykrywaczami śladów Bitwy pod Legnicą z 1241 roku (GALERIA)

0
III edycja badań miejsca Bitwy pod Legnicą z 1241 roku

Detektoryści, archeolodzy i pasjonaci historii kolejny raz wspólnie zjechali się z całego świata na Legnickie pola w poszukiwaniu śladów „Bitwy pod Legnicą” sprzed 778 lat!

Bitwa pod Legnicą to bitwa, która rozegrała się dokładnie 9 kwietnia 1241 w czasie I najazdu mongolskiego na Polskę pomiędzy rycerstwem dolnośląskim i górnośląskim, małopolskim i wielkopolskim, w liczbie ok. 6 tysięcy wojowników oraz posiłkami cudzoziemskimi, w tym morawskimi i niemieckimi (głównie rycerstwo trzech zakonów: templariuszy, joannitów i krzyżaków) w liczbie ok. 2 tysięcy zbrojnych, a Mongołami (Tatarami, zwanymi Thartari – „z piekła rodem” – co uważane jest za etymologię ludowa), w liczbie od 3 tysięcy do 8 tysięcy wojowników.

Bitwa pod Legnicą na miedziorycie Matthäusa Meriana Starszego z 1630 roku pod tytułem „Wielka klęska chrześcijan pobitych przez Tatarów” fot. Wikimedia Commons

Wojska chrześcijańskie poniosły tam sromotną klęskę – zginęli dowodzący nimi książę śląski, krakowski i wielkopolski Henryk II Pobożny, którego głowa została ścięta oraz dwaj dowódcy hufców: cudzoziemski Bolesław Dypoldowic i małopolski Sulisław.

Jest to trzecia edycja badań mających na celu znalezienie miejsca bitwy lub jak niektórzy twierdzą ustalenie czy w ogóle się odbyła. Była to natomiast wyjątkowa edycja pod względem dokonanych znalezisk pochodzących z dużym prawdopodobieństwem właśnie z okolicy domniemanego miejsca bitwy i wpisującymi się w jej kontekst.

Jak wspomniał jeden z organizatorów z Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Księstwa Legnickiego Mariusz Logoń: – Można powiedzieć o małym sukcesie badań, odkryliśmy sporo grotów od strzał jak i pochodzących z bełtów kuszy. Znaleziono również prawdopodobnie 2 groty włóczni. Zostało to odkryte na niedużym polu i wszystko było skupione, czyli jest zalążek do dalszych badań.

Poszukiwania trwały tydzień, jednak część czasu była przeznaczona na liczne ciekawe wykłady, loterie fantowe na cele charytatywne itd. Wzięło w nich udział w sumie blisko 70 osób z kilku krajów. Postaram się wymienić wszystkich: organizatorami było Stowarzyszenie Historyczno – Eksploracyjne Księstwa Legnickiego. Udział wzięli: Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Galicja”, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, Stowarzyszenie Wielkopolska Grupa Eksploracyjno – Historyczna „Gniazdo”, ekipa chłopaków z Holandii; Eagles & Lions Metaldetecting Team Netherlands, Sulęcińskie Stowarzyszenie Przyjaciół Historii „Denar”, Ostrowskie Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Enigma”, Fundacja Stary Szlak, miesięcznik Odkrywca, ekipa programu telewizyjnego; Poszukiwacze historii – Polsat Play, Odkrywca Historii, mocna ekipa poszukiwaczy z Litwy; Metalo Ieškiklių Naudotojų Klubas – MINK, firma RUTUS, ekipa z Anglii; Team of Yorkshire – Metal Detecting Group, Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne Szaniec 1863, Śląska Grupa Eksploracyjna, Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno – Kulturalne i Eksploracja Kołobrzeg Parsęta.

Osobiście również miałem przyjemność brać udział w tegorocznej edycji badań, przeczesaliśmy wykrywaczami metali blisko 50 hektarów, znajdując przy tym bardzo dużo złomu… oraz wiele ciekawych przedmiotów niezwiązanych z bitwą. Wszystko trafiło obecnie do konserwacji, ja jednak postaram się pokazać maksymalnie dużo odkrytych przez nas znalezisk. Były to m.in. obiegowe monety w tym sporo Napoleońskich, medale, obrączki, ołowiane żołnierzyki, sprzączki, odważniki, podkowy, guziki i wiele innych, zobaczcie zresztą sami.

Poszukiwania to w niektórych przypadkach prawdziwie rodzinna pasja… a wiek nie ma większego znaczenia.

Znaleziska o szerokim przekroju i datowaniu, jedne ciekawsze inne mniej…

Jeszcze jedna syta porcja zdjęć z zabytkami oraz ich odkrywcami!

Autorzy powyższych fotografii: Adam Idczak, Sławomir Badowski, Łukasz Kopacz, Przemysław Paruzel, Mariusz Jazdzyk, Krzysztof Woźny, Łukasz Sztenag, Marcin Gojtka, Metalo Ieškiklių Naudotojų Klubas, Piotrek Konarski, Bartłomiej Stój

Koszulka Zwiadowca Historii wykonana jest z najwyższej jakości bawełny tkanej u nas i WYKUTA w 100 % w Polsce.

Pewne wykrywacze z najwyższej półki… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.