Dawniej skrzyżowanie ulic Szpitalnej i Zgody, a obecnie „Plac Pięciu Rogów” w centrum Warszawy skrywało bardzo ciekawe przedmioty. Znaleziono m.in. ukrytą w schowku ułańską szablę z 1921 roku!

Przebudowa placu prowadzona jest od wiosny zeszłego roku. Realizacja inwestycji co chwilę zwalniała ze względu że odkrywano wiele znalezisk o potencjalnych wartościach archeologicznych. Aby je zbadać, konserwator kilkukrotnie przerywał prace.

Warszawa Plac Pięciu Rogów fot. Zarząd Dróg Miejskich Warszawa

Na pierwsze z odkryć natknięto się już kilka dni po rozpoczęciu prac. Wtedy na ul. Szpitalnej po sfrezowaniu asfaltu znajdującego się na jezdni, wykonawca odsłonił fragmenty dawnej brukowanej drogi z okresu 20-lecia międzywojennego. Droga ta prowadziła do fabryki amunicji, która została wybudowana na Targówku w 1926 roku. Natomiast w lipcu archeolodzy pojawili się na placu, aby w jego centralnej części zbadać znalezione fundamenty przedwojennych kamienic. W trakcie ich przeszukiwania i zabezpieczania natknęli się na przedmiot przypominający białą broń.

„Jak kilka dni temu poinformował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, przedmiotem tym okazała się szabla ułańska z pochwą, pochodząca najprawdopodobniej z 1921 r.” – poinformował Zarząd Dróg Miejskich Warszawa

Szabla od zawsze była czymś więcej niż bronią – była relikwią. Przechowywaną z najwyższą troską i specjalnie honorowaną. Do dziś dnia pełni w wojsku ważną rolę i traktowana jest z odpowiednią czcią.

Jak dodaje ZDMW – „Została znaleziona w schowku, w obrębie reliktów ceglanych fundamentów (piwnicy) przedwojennej kamienicy (Cukiernia Szwajcarska) u zbiegu ulic Szpitalnej i Zgody” – podał konserwator w przesłanym niedawno piśmie.

Odkryta wraz z pochwą, polska szabla wz. 1921 z okresu II Rzeczpospolitej była oczywiście na uzbrojeniu naszych żołnierzy we wrześniu 1939 roku. stanowią część drogi z okresu 20-lecia międzywojennego. Droga ta prowadziła do fabryki amunicji, która została wybudowana na Targówku w 1926 r.

Nagranie rzecznika prasowego ZDMW omawiające odkrycie.

Przedmiot został uznany za cenny zabytek. I właśnie zasilił zbiory Muzeum Historii Polski w Warszawie. Tam nowy eksponat ma zostać przebadany i sfotografowany w celu jak najdokładniejszej dokumentacji.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

  1. „zbadać znalezione fundamenty przedwojennych kamienic”… a nie wystarczą im zdjęcia lotnicze zrównanej z ziemią Warszawy? ooo sensacja brukowana droga, ooo a tutaj szabelka jakich tysiące w Polsce, serio wstrzymują prace żeby badać jakieś śmieci? ja rozumiem coś z 1000r p.n.e, a tu banknoty z tamtych czasów można sobie kupić za 100-200zł taki to wielki zabytek, sama szabla raczej piękna nie jest chyba do schowka dostała się wilgoć… w muzeum są egzemplarze wyglądające jakby wczoraj od kowala kupili, będą może restaurować ten zardzewiały złom? o następny schowek co my tu mamy ooo fantastyczne znalezisko racja żywnościowa c czasów wojny (taka sama jak te z jakiegoś ebay za kilka stówek)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.