Fragmenty XVIII-w. ratusza odkryto na centralnym placu dawnej Białej Krakowskiej

0
Widok badanego placu centralnego dawnej Białej Krakowskiej
Widok badanego placu centralnego dawnej Białej Krakowskiej fot. P. Sowa, Wydział Prasowy UMBB

Podczas prac ziemnych na centralnym placu dawnej Białej Krakowskiej, obecnie wschodniej części Bielska-Białej, odkryto pozostałości dawnych obiektów miejskich. Jednym z nich może być podmurówka najstarszego, XVIII-w. ratusza – podał bielski magistrat.

„Obiekt ten powstał ok. 1750 r. Była to pierwsza siedziba władz Białej, która w 1723 r. uzyskała prawa miejskie. Według przekazów historycznych w rejonie znaleziska znajdowały się ratusz, waga miejska i karczma. Co udało się wykopać i oznaczyć, dowiemy się wkrótce, gdy wypowiedzą się archeolodzy prowadzący nadzór nad modernizacją pl. Wojska Polskiego” – poinformował Jacek Kachel z wydziału prasowego urzędu miejskiego w Bielsku-Białej.

Prace przy przebudowie placu ruszyły jesienią ub.r. Docelowo nowa jego przestrzeń, która dotychczas niemal w całości zajęta była przez parkingi, ma zachęcać do wypoczynku i wspólnego uczestnictwa w kulturalnym i edukacyjnym życiu miasta. Całość będzie nawiązywała do historycznego charakteru tej części miasta. Na placu pojawią się ogródki gastronomiczne, trakt spacerowy, ławeczki oraz fontanna. Całość dopełni zieleń wkomponowana w elementy małej architektury oraz dwa rzędy drzew. Nowy plac Wojska Polskiego ma zostać oddany do użytku jeszcze w br.

Odkryte fundamenty ratusza dawnej Białej Krakowskiej fot. P. Sowa, Wydział Prasowy UMBB

Plac został wytyczony w 1723 r. jako główny rynek lokowanej wówczas Białej Krakowskiej. Najstarsze obecnie kamienice wokół niego pochodzą z początku XIX w. Przy nim stoi m.in. drugi ratusz bialski oraz secesyjna kamienica Pod Żabami. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.