Pieczęć lakowa z polskim herbem Ślepowron znaleziona na wschodzie

1
Pieczęć lakowa z herbem Ślepowron znaleziona na Ukrainie

Tymczasem za wschodnią granicą… śliczna pieczęć lakowa z Polskim herbem Ślepowron ozdobionym panopliami. Znalezisko z jednej z grup tematycznych należące do poszukiwacza Валера z Ukrainy.

Według legendy herb ten przyjął Węgier Korwin, po ślubie z dziewczyną z rodu Pobogów, łącząc znaki obydwu rodzin. Natomiast zdaniem dawnych heraldyków historia kruka w tym godle sięga jeszcze czasów starożytnych.

W Rzymie, za czasów Tyberiusza, żył Valessius Messala Corvinius. Podczas rozstrzygającej bitwy z Frankami został on wyzwany na pojedynek przez jednego z przeciwników, wojownika o legendarnej sile. W czasie walki nadleciał kruk, usiadł na hełmie Corviniusa i zaczął atakować Franka. Zdezorientowanego przeciwnika pokonał Valerius bez trudu. Na pamiątkę tego zdarzenia Rzymianin umieścił w swoim herbie kruka.

Najwcześniejsze wzmianki o herbie pochodzą z roku 1224. Natomiast w zapiskach sądowych średniowiecznych przychodzi herb ten najwcześniej w roku 1399 pod zawołaniem Bujny albo Ślepowron.

Sam herb jak widać ozdobiony jest m.in. panopliami – czym one są? Panoplia (liczba pojedyncza panoplium) to motyw dekoracyjno – symboliczny złożony najczęściej z broni białej i uzbrojenia ochronnego (tarcz, mieczy, zbroi, hełmów) i ułożonych w płaszczyźnie pionowej, symetrycznie wokół tarczy z herbem właściciela. W heraldyce nowożytnej panoplia umieszczano początkowo za i pod herbem dowódcy wojskowego po odniesionym przez niego znaczącym zwycięstwie. Ponpolia komponowano z pik, halabard, buńczuków, chorągwi, szabli, armat i innego sprzętu wojennego. Właśnie z tego typu ozdobami mamy do czynienia w tym przypadku. W wieku XVIII i XIX ponpolia spotyka się nieporównanie częściej niż w wiekach wcześniejszych. W polskiej heraldyce stanowiły one zwyczajowo obowiązujący element herbu (zwłaszcza na pieczęci) osoby w służbie wojskowej, niekoniecznie związany z faktycznymi osiągnięciami militarnymi.

Okrzyk bojowy rodu brzmiał: BOJNA! BUJNA!

Skąd pieczęć naszego rodu na Ukrainie? Przed wojną część jej teretoriów należało do Polski, a m.in. Sawiccy herbu Ślepowron zamieszkiwali właśnie w województwie wileńskim. Mimo iż na pieczęci są inicjały „JR” – może być trudno przypisać pieczęć konkretnej osobie. Jednak temat pozostawiam otwarty.

Źródło: www.genealodzy.pl i www.sawicki-genealogia.se

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.