Wyjątkowo rzadki złoty celtycki stater wybity w okolicy Krakowa został odkryty przez poszukiwacza w gminie Wojciechowice, w powiecie opatowskim.
Ten cenny zabytek przekazał do sandomierskiej delegatury WUOZ Kamil Bilski ze Stowarzyszenia „Wspólne Dziedzictwo” z Opatowa – jest to złota celtycka moneta z I wieku przed naszą erą. Znaleziona moneta została wybita w Kryspinowie w okolicy Krakowa i ma średnicę 16,5 mm, a jej grubość to 2 mm, waży 6,29 g.
Ten konkretny typ celtyckiego statera jest trzecim znanym egzemplarzem na Świecie. W sumie staterów typu krakowskiego odkryto dotychczas ok. 30 szt. – nie tylko w okolicach Krakowa, ale też w innych częściach Polski i na Ukrainie. Pojedyncze egzemplarze pochodzą z terenu Niemiec, Słowacji, Chorwacji i Czech. Na terenie naszego kraju odkryto kilka mennic celtyckich, ta pod Krakowem jest najbardziej znana.
Celtowie, którzy osiedli w okolicach Krakowa, stanowili prawdopodobnie odłam plemienia Bojów, emitowali własne monety, określane przez badaczy jak statery typu krakowskiego. – Na jednej ich stronie znajduje się stylizowane przedstawienie statku (okrętu), interpretacja przedstawień na stronie drugiej jest dyskusyjna. Monety takie są niezwykle rzadkie – z całej Europy znanych jest ich jedynie ok. 30, w większości znalezionych w okolicach Krakowa, ponadto w innych częściach Polski i w Ukrainie, zaś pojedyncze egzemplarze na terenie Niemiec, Czech, Słowacji i Chorwacji – tłumaczy archeolog Marek Florek.
Celtowie zamieszkiwali znaczną część barbarzyńskiej Europy, od Półwyspu Iberyjskiego, poprzez teren obecnej Francji Szwajcarii, Bałkanów, po południowe Niemcy, Czechy i Słowację. Grupy Celtów dotarły również na ziemie polskie, osiedlając się między innymi w okolicach Krakowa, nad górnym Sanem i na Kujawach. Przynieśli tutaj wiele osiągnięć cywilizacji śródziemnomorskiej, choćby zaawansowane techniki obróbki żelaza, koło garncarskiego, nieznane wcześniej narzędzia rolnicze oraz używanie pieniędzy w transakcjach handlowych, przy płaceniu danin, trybutów itp. Monety, zwłaszcza złote, były także sposobem gromadzenia i przechowywania majątku, ich posiadanie było świadectwem prestiżu i pozycji społecznej.
Jest to już kolejna celtycka moneta znaleziona w okolicach Opatowa. Podobny stater, tylko wykonany ze srebra odkryto kilka lat temu w samym Opatowie. Inna celtycka moneta została odkryta w Kunowie nieopodal Ostrowca Świętokrzyskiego. Celtyckich zabytków i śladów na naszych terenach można jednak znaleźć znacznie więcej. Świadczą one o przebywaniu Celtów na naszych terenach, jeśli nie w dłuższym to na pewno w czasowym wymiarze. Przyciągać ich modły nie tylko liczne szlaki handlowe przecinające nasze tereny, ale i zasoby łatwo dostępnych złóż rud żelaza, które podobnie jak inne metale ta wyjątkowa kultura świetnie opanowała.
Gratuluje znaleziska.
A skąd wiadomo że z Kryspinowa?
Bo tak ktoś stwierdził i tak trzeba mówić.Otóż może Nie!?
W Polsce istniało około *** kopalni złota o których teraz nigdzie nic nie można znaleźć ale tak samo jak zabawa z wykrywaczem metali jest zabawa z wykrywaniem treści historycznych w starych pismach