„Żydowski” skarb odkryty na Białorusi

6

Żydowskie skarby jednak istnieją! W Grodnie podczas robót budowlanych w domu na poddaszu znaleziono skrytkę a w niej złoto…


Metalowy pojemnik na tytoń, ukryto w nim biżuterię, monety, dentystyczne koronki, kilka kawałków złota i dokumenty. Dom ten podczas II wojny światowej znajdował się w getcie, więc prawdopodobnie skarb schowali tu grodzieńscy Żydzi.

Kosztowności znalazł budowlaniec Uładzimir Strakowicz. Opowiedział o odkryciu:
– Zdejmowałem murłatę gdy podniosłem pewien kawałek, zobaczyłem skrzynkę. Początkowo nie zwracałem na nią uwagi, ale potem przypatrzyłem się i otworzyłem. A tam złoto: różne monety, łańcuszki, pierścionki i inne. Byłem w szoku.

Kierownik robót wezwał przedstawicieli Muzeum Historyczno-Archeologicznego i milicję. Według pierwszych ocen muzealników, skarb ma dużą wartość. Najprawdopodobniej ukryli go grodzieńscy Żydzi w latach 1941 – 1943, to znaczy do likwidacji getta.

Uładzimir Strakowicz odkrywca skarbu.

 

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

6 KOMENTARZE

      • Po pierwsze nie tylko ruble bo są tam też prawie 100 lat starsze złote dukaty niderlandzkie , pudełko w którym skarb został ukryty jest z polskimi napisami. Po drugie jeśli brak dokumentów wskazujących na pochodzenie lub identyfikację personalną osoby, która ukryła ten depozyt to jesteśmy skazani tylko na domysły i teorie ( fakt ukrycia w budynku znajdującym się w czasie okupacji na terenie Getta jest tylko poszlaką, do tego bardzo kruchą bo ludzie wywożeni w nieznanym kierunku zabierali przeważnie ze sobą kosztowności w przypadku Żydów najczęściej nosili je przy sobie, zaszyte w ubraniu czy ukryte w obuwiu ).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.