Depozyt z warszawskiego getta potajemnie wywieziony do Izraela – WKZ zawiadomił policję!

17
tefiliny filakterie tora
Zdjęcia części wywiezionych za granicę pamiątek fot. Instytutu Shem Olam

Depozyt z pamiątkami odkryty w „sekretnym bunkrze” na terenie warszawskiego getta został potajemnie wywieziony do Izraela – konserwator zawiadomił w tej sprawię policję!

Cała sprawa wyciekła za sprawą izraelskiego portalu Israelhayom.com, który w poniedziałek poinformował o odkryciu schronu na terenie warszawskiego getta. Miało do tego dojść w trakcie prac budowlanych w tym rejonie. Robotnicy mieli odkopać wejście do podziemnego bunkra, który powstał jeszcze przed wybuchem powstania w kwietniu 1943 roku.

W ukrytym schronie zostały odnalezione; broń, książki, narzędzia. Wraz z nimi było również 10 tefilin, czyli filakterii – specjalnych par skórzanych pudełeczek z ustępami Tory. Zdaniem portalu mogły one mieć nawet sto lat. Zapewne służyły one do potajemnych modlitw pod nosem Niemców.

W jaki sposób pamiątki trafiły za granicę? – Robotnicy w sprawie odkrycia zamiast poinformować konserwatora zabytków, zwrócili się do Instytutu Shem Olam. To właśnie podobno za jego sprawą i pośrednictwem odkryty depozyt opuścił nielegalnie kraj.

Zgodnie z naszym prawem wszystkie takie znaleziska powinny być zgłoszone do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków lub Urzędu Gminy. W dniu dzisiejszym WKZ poinformował o sprawie organy ścigania.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

17 KOMENTARZE

  • Skoro Żydzi to „mośki” to ty jestes polaczek, szyscibut lub zmywak dla zachodniej Europy. Dobrze, ze zglosili te pamiatki instytutowi a nie polaczkom, ktorzy pewnie i tak wepchneliby to do jakiegos magazynu. Co? Chciales z tego korzystac?

   • Paweł Derwisz nie obrażaj Polaków. Jak ci się tu nie podoba to wyp… do Izraela. Znalezisko należy do Polski i zostało skradzione. Odpowiedzialni za tą kradzież powinni być ukarani a depozyt winien wrócić do kraju. Powinien wrócić właśnie po to aby go wsadzić do „jakiegoś” magazynu na złość tobie.

 1. Trudno nie odnieść wrażenia, że robotnicy potrafili docenić wartość znaleziska i orientowali się dla kogo może ono mieć znaczenie/

 2. OCZYWIŚCIE, że do Polski ! Jakie paszporty mieli Żydzi mieszkający w Polsce ? Izraelskie ? Tego państwa nie było. U nas zdeponowane do nas należy. Zobacz ten artykuł ” Skarb srebrnych monet i ozdób z X w. trafił do Muzeum Narodowego w Lublinie ” tam jest mowa o monetach arabskich też powinni wywieść je do któregoś kraju arabskiego. A co z kopiejkami, pfenigami też oddać ? Ale mośki to co innego, nawet upomnieć się o to nie będziemy mogli bo podniosą wrzask na cały świat, że jesteśmy antysemitami. Tak jak nie podobało się niejakiemu Paweel Derwisz.

 3. Ok, to wyobrazmy sobie teraz podobna historie, ale z Polakami w tle. Zalozmy ze obecnie we Lwowie odkrywa sie pomieszczenie pelne unikalnych pamiatek po Orletach. Wolelibyscie by te rzeczy wyladowaly w pudle gdzies w piwnicach muzeum na Ukrainie, czy by trafily do naszych historykow, a potem na wystawe w Muzeum Narodowym w Warszawie?

  • Kolego ale czegoś chyba nie rozumiesz. Ten depozyt zostawili POLACY !!!! Tylko wyznania Mojżeszowego. A skąd u Ciebie taka pewność, że w Polsce władowano by do pudła i do piwnicy ? Jak będziesz miał zdjęcia z muzeum w Izraelu jak wyeksponuje to znalezisko pokaż na tym blogu.

  • Co to w ogóle za argument. Znalezione w Polsce więc stosuje się polskie prawo właściwe w tym zakresie, kropka. Jesli Izrelowi zależałoby na odzyskaniu pamiątek po przodkach mogliby drogą dyplomatyczną próbować o przekazanie depozytu. To samo tyczy się Polaków, gdy w Afganistanie znaleziono czołg który walczył w wojnie w 1920 roku to Polacy zwrócili się z prośbą do prezydenta Afganistanu o podarownie znaleziska a nie ukradli jak Żydzi.

  • @mauser – rozumiem ze gdy o odzyskanie kamienic w Warszawie walcza potomkowie Polakow wyznania Mojzeszowego, to masz podobne podejscie?
   @… Czyli rozmumem ze uwazasz ze byloby ok, gdyby Ukraincy zostawili sobie te pamiatki, bo zostaly znalezione na terenie Ukrainy?

   • Jakich kamienic ? Chłopie po wojnie Warszawa była tylko stertą gruzów ! Możemy im oddać ten gruz. Kamienice odbudowali Polacy. Jeśli chcą coś odzyskać to proszę do Niemiec albo teraz modniej do faszystów to oni bezbronne miasto obrócili w pustynię. Co do Ukrainy podajesz jakieś fikcyjne tematy a tu mamy namacalny dowód jak Izrael traktuje prawo.

 4. Kolejny dowód na to że MOSAD panoszy się w Polsce jak u siebie. Obywateli państwa położonego w Palestynie nasze prawo nie sięga. Skandal.

 5. uważam że depozyt powinien zostać wyeksponowany w naszym kraju ale znając reali WKZ i ich podejście do tematu zabytków i głupot jakie głoszą ,to wylądował by na śmietniku,lepszy fors mają jako biegli w sprawach dot.detektorystów tam za opinię jest 3-10 tyś zł z budżetu pewna kasa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię