Złota mucha – wyjątkowa nagroda w Starożytnym Egipcie

0
Złote muchy z Kemet - rytualny naszyjnik Ahhotep I

Złota mucha była w Kemet (Starożytnym Egipcie) swego rodzaju „medalem” za dokonania na polu bitwy. Dlaczego akurat mucha? Prawdopodobnie ze względu na nieustępliwość i upór tego owada. Nie ważne ile razy krowa machnie ogonem czy trzepnie uszami, mucha i tak wróci żeby ją ugryźć.

Te trzy konkretne muchy zostały znalezione przy mumii egipskiej królowej Ahhotep I (1560-1530 rok p.n.e.), córce faraona Senachtenre Tao I z XVII dynastii i królowej Tetiszeri. Ahhotep I (inne formy imienia Ahhotpe lub Ashhotep) była żoną faraona Sekenenre Tao II, oraz matką faraonów Kamose i Ahmose.

Egipt, ceremonialny naszyjnik należał do Ahhotep I (1560-1530 p.n.e.)

Królowa ta miała duży wpływ na wyzwolenie Kemet spod ponad 100 letniej Hyksoskiej okupacji. Uznawana jest za znaczącą postać w historii starożytnego Egiptu. Prawdopodobnie rządziła jako regentka po śmierci swego starszego syna Kamose, na co może wskazywać umieszczenie na bramie świątyni w Buhen jej wizerunku obok wizerunku jej syna Ahmosego oraz tekst steli z Karnaku, wystawionej tam przez Ahmosego. Dwóch jej synów Kamose i Ahmose zostało faraonami.

Sarkofag Ahhotep został odkryty w roku 1859 w nekropolii Dra Abu el-Naga w Tebach.

Na podstawie Wikipedii i wpisu Heru Merenbast.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.