Hiszpania. Łowiąc pstrągi znalazł XIV-wieczną rzeźbę z Matką Boską

4
kamienna rzeźba Marki Boskiej XIV wiek
Figurka Matki Boskiej znaleziona w Hiszpańskiej rzece fot. Rząd autonomiczny Galicji

Fernando Brey Quintela wędkując w rzece Sar w pobliżu Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii, poszukując pstrągów znalazł w wodzie liczącą blisko 700 lat figurkę Matki Bożej.

Znalezisko zostało odkryte dokładnie w gminie A Estrada, przez którą przepływa rzeka Sar. Według badaczy pochodzić ona jednak ma z stolicy galicyjskiego regionu w którym została odkryta, popularnego miasta pielgrzymów Santiago de Compostela.

Wędkarz Fernando Brey Quintela i odkryta przez niego figurka fot. Rząd autonomiczny Galicji

Rzeźba jest wykonana z kamienia, przewieziono ją do miejskiego Muzeum Pielgrzymkowego w stolicy Galicji gdzie została wstępnie wydatowana na XIV wiek.

„Łowiłem ryby, kiedy potknąłem się o kamień. Zauważyłem, że kamień był kwadratowy – co jest dziwne w rzece – i wtedy spojrzałem na jego linie, pelerynę i kształt głowy. I powiedziałem sobie: „Coś tu jest!” – powiedział Fernando Brey Quintela gazecie Voz de Galicia.

Wstępne badania sugerują, że dzieło jest wyrzeźbione w lokalnym gotyckim stylu galicyjskim, archeolodzy spróbują ustalić skąd dokładnie pochodzi i jak trafiło do wody.

Porównanie rzeźby z innym lokalnym wyrobem z tamtego okresu fot. Rząd autonomiczny Galicji

„Po obu stronach Dziewicy, przy każdym jej ramieniu, znajdują się dwa anioły lub putta” – powiedział w oświadczeniu regionalny rząd Galicji. „Są dość zniszczone, ale nadal można dostrzec ich twarze i dłoń trzymającą przedmiot lub pelerynę Dziewicy”.

Podstawa rzeźby fot. Rząd autonomiczny Galicji

Podstawa rzeźby jest ozdobiona czteropłatkowym kwiatem i przeplatanymi liśćmi akantu. Świadczyć to może że rzeźba nie była stojąca, a wisiała na ścianie.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

wykrywacze rutus alter argo ne
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

4 KOMENTARZE

  1. Czyli znalazł posażek poganskiej aszery (współczesnie nazywanej Marią, i powielaną jako taką) Katolicyzm to okultyzm szeroką gębą. Prawdziwi chrześcijanie nie dotykają figur zabronionych przez 2 przykazanie.

  2. Jasna Góra to stare święte miejsce Słowian kościółek wymordowały 500 kobiet służących świętej bogini Lady bogini miłością i urodzaju dlatego to mieście do tego czas jest kultem i rodzaju i dziękczynienia za plony 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.