Pierwszy polski samochód CWS T-1 znowu 100% sprawny! (GALERIA)

1
Pierwszy polski samochód CWS T-1 przywrócony po wypadku do pełnej sprawności fot. Ludwik Rożniakowski

Jak ogłosił jego właściciel Ludwik Rożniakowski po roku pracy pierwszy polski samochód biało – czerwony CWS T-1 został naprawiony. Przypominamy że samochód został rozbity na jesień 2018 roku.

Mechanik z Wejherowa który ożywił legendarny pierwszy polski samochód CWS T-1, stanął na wysokości zadania i po ponad roku pracy przywrócił autu pełną sprawność. Nie było to łatwe zadanie i wymagało zrekonstruowania wielu elementów od podstaw i ich całkowitej wymiany. Części oczywiści nie można kupić więc były ręcznie wykonywane.

Budowa samochodu który powstał ponad 90 lat temu posiadając tylko szkic i kilka czarno-białych zdjęć to ogromne wyzwanie. Konstruktor z Wejherowa tego właśnie dokonał CWS T-1 powstał w 1927 roku, a w ciągu 4 kolejnych lat wyprodukowano ich blisko 800. Niestety do dziś nie zachował się żaden. Tylko dzięki niesamowitej pasji jednego człowieka, pierwszy polski samochód znowu wyjechał na polskie drogi.

Tadeusz Tański

CWS T-1 wyposażony był w benzynowy, górnozaworowy silnik o pojemności 3 litrów i mocy od 45 do 61 KM, skonstruowany przez inż. Tadeusza Tańskiego w 1924 roku – wybitnego Polaka, zamordowanego 23 marca 1941 roku w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Trzy lata wcześniej utalentowany inżynier Tański skonstruował również pierwszy polski samochód pancerny o nazwie Ford FT-B, któr brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Jako absolwent warszawskiej Szkoły Handlowej oraz paryskiej Ecole d’Electricite Industriel de Paris, światowej sławy konstruktor samochodów, silników spalinowych samochodowych i lotniczych w 1916 roku skonstruował największy na świecie lotniczy silnik 12-cylindrowy o mocy 520 KM z układem cylindrów w kształcie litery ,,H” przeznaczony dla wodnopłatowców zwalczających okręty podwodne!.

Ludwik Rożniakowski z Wejherowa to również wielki konstruktor, wizjoner, pasjonat, mechanik, artysta – podobnie właśnie jak wynalazca i konstruktor CWS T-1 Tadeusz Tański. Jak widać dla takich ludzi nie ma rzeczy niemożliwych i wciąż nam udowadniają że wszystko jest w naszym zasięgu. Mamy nadzieję że samochód będzie już bezpiecznie i bez nieszczęśliwych wypadków przemierzał nasz kraj.

Trzeba też wspomnieć że stalowo-drewniane nadwodzie samochodu CWS T-1, było projektu inż. Stanisława Pankiewicza. Do jego złożenia wystarczał jeden klucz! Wszystkie śruby które zostały użyte do budowy samochodu posiadały jeden rozmiar gwintu. Wyjątek stanowiły świece zapłonowe, które posiadały trochę większy gwint. Głównymi użytkownikami auta było wojsko, urzędy państwowe, ale i również osoby prywatne. Produkowany był w kilku różnych wersjach: Torpedo, Kareta, Fałszywy Kabriolet dwudrzwiowy oraz zwykły kabriolet czterodrzwiowy. Były też produkowane tzw. Sanitarki, służące do transportu chorych oraz półciężarówki. Auto było naprawdę wyprzedzające swoje czasy, do tego piękne i luksusowe – niestety jego produkcja została wstrzymana.

Jak do tego doszło? Auto było dość drogie, oraz brakowało w tamtych czasach wszelkiej infrastruktury potrzebnej do ich pełnego i swobodnego użytku w prywatnych rękach, chodzi oczywiście o warsztaty, stacje paliw czy pomoc drogową. Najważniejszym powodem było jednak podpisanie licencji z włoskim producentem aut Fiat. Warunkami umowy było zaprzestanie produkcji polskiego samochodu, który był konkurencyjną konstrukcją, oraz zniszczenie wszystkich egzemplarzy znajdujących się w etapie produkcji. Można sobie więc wyobrazić, jak bardzo konkurencyjny i nowoczesny był to samochód i jakie obawy budził u innych właścicieli fabryk produkujących auta.

Pochodzące z legalnego źródła SREBRNE MONETY jak i preparat do ich czyszczenia znajdziecie w naszym sklepie!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.