Według doniesień prasowych z państwa środka archeolodzy odkryli sześć dołów ofiarnych zawierających około 500 artefaktów, w tym maski ze złota i brązu. Do odkrycia doszło w starożytnym chińskim mieście Sanxingdui.

To niezwykłe stanowisko archeologiczne zostało odkryte jeszcze w 1929 roku i położone jest w starożytnym mieście Sanxingdui czyli współczesnym Guanghan w prowincji Syczuan, podała chińska państwowa agencja prasowa Xinhua.

Chińscy archeolodzy pracują w specjalnie zabudowanym stanowisku fot. VCG

Artefakty pochodzą sprzed około 3000 lat, kiedy to starożytne królestwo Shu rządziło tą częścią Chin. Oprócz masek, archeolodzy odkryli artefakty z brązu z rycinami smoków i krów, miniaturowe rzeźby z kości słoniowej, jedwab, karbonizowany ryż (ryż, który zamienił się w węgiel) i nasiona drzew.

„Co zaskakujące, odkryliśmy nieznane dotąd przedmioty z brązu” – powiedział Xinhua Lei Yu, archeolog z Prowincji Syczuan – Sichuan Cultural Relics and Archaeology Research Institute. „Na przykład niektóre duże i delikatne wyroby z brązu mają dziwaczne wzory ze smokami lub krowami”.

Naukowcy nie znaleźli żadnych ludzkich szczątków w dołach i nie wiedzą, jaką funkcję mogły one pełnić. Mimo to odkrycie sześciu dołów może dostarczyć wskazówek na temat rytuałów praktykowanych w tym czasie przez mieszkańców królestwa Shu.

Pogrzeby ludzi? Lokalny rolnik w Guanghan przypadkowo odkrył miejsce Sanxingdui w 1929 roku, kiedy natknął się na dół z jadeitowymi artefaktami. Ale miejsce to zyskało sławę wśród archeologów dopiero w 1986 roku, kiedy to znaleźli dwa doły sprzed 3200 lat, zawierające tysiące artefaktów.

Pionowa figura z brązu, przedstawiająca najwyższego kapłana fot. momo (CC BY 2.0)

Te doły, które znajdują się obok nowo odkrytych, również były pozbawione ludzkich szczątków, a uczeni dyskutowali, do czego były wykorzystywane, napisał Chen Shen, starszy kurator chińskiej sztuki i kultury w Royal Ontario Museum w Toronto. w swojej książce „Anyang and Sanxingdui: Unveiling the Mysteries of Ancient Chinese Civilizations” (Królewskie Muzeum Ontario, 2002).

„Niektórzy uważają, że doły są rodzajem pochówku, ale bez ludzkich szkieletów; ciało mogło zostać zamienione w popiół w wyniku rytualnej ceremonii spalania” – napisał Shen w swojej książce. Inną możliwością jest to, że doły mogą być związane ze zmianami politycznymi, które zachodziły w regionie; Shen zauważył, że około 3000 lat temu ludzie powoli opuszczali teren Sanxingdui. Podczas gdy miejsce to było powoli opuszczane, królestwo Shu istniało do momentu podbicia go przez inny stan zwany Qin w 316 roku p.n.e.

Trwają prace wykopaliskowe sześciu nowo odkrytych dołów i analiza znalezionych w nich artefaktów. Istnieje niewiele tekstowych źródeł omawiających to, co wydarzyło się w tym czasie, co utrudnia ustalenie, do czego tak naprawdę służyły odkryte doły.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopania, koszulki, KUBKI, monety i wiele innych – zapraszamy!

2 KOMENTARZE

  1. mozjak wiemy, cywilizacja ludzka moze liczyc miliony lat. to jednak rzezie dokonywane przez sily wyzsze jeszcze nie zmiotly tego motlochu zupelnie z powierzchni ziemi. to moze byc zasluga ” bogow ”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.