Archeolodzy odkryli pochówek kobiety sprzed 3800 lat! Miała około 20 lat, kiedy zmarła na terenach dzisiejszej Tybingi w Niemczech. W jej grobowcu archeolodzy znaleźli tylko jeden zabytek – spiralny złoty drut, który mógł służyć jako ozdoba do włosów.

Uważany jest za najstarszy złoty artefakt znaleziony w południowo-zachodnich Niemczech. „Złoto zawiera około 20% srebra, mniej niż 2% miedzi i ma ślady platyny i cyny. Ten skład wskazuje na naturalny stop złota, typowy dla złota wypłukanego z rzek.” – skład chemiczny sugeruje, że pochodzi z rzeki Carnon w Kornwalii w Anglii, powiedzieli naukowcy w oświadczeniu.

„Znaleziska metali szlachetnych z tego okresu są bardzo rzadkie w południowo-zachodnich Niemczech” – stwierdzili naukowcy w swoim opracowaniu. „Znalezisko złota z okręgu Tybingi jest dowodem na to, że zachodnie grupy kulturowe takie jak Wielka Brytania i Francja zyskały coraz większy wpływ na Europę Środkową w pierwszej połowie drugiego tysiąclecia przed Chrystusem.” – stwierdzili naukowcy.

Złota spirala która mogła służyć jako ozdoba do włosów fot. Yvonne Mühleis, LAD Esslingen

Kobieta została pochowana w pozycji embrionalnej zwróconej na południe, niedaleko prehistorycznej osady na wzgórzu, gdzie znaleziono inne groby.

Naukowcy nie znaleźli dowodów na jakiekolwiek obrażenia lub ślady choroby, więc nie mają pojęcia, z powodu czego zmarła – powiedziała Raiko Krauss, profesor z Instytutu Prehistorii i Archeologii Średniowiecznej na Uniwersytecie w Tybindze. Wykopaliskami i eksploracją tego grobu kierowali Krauss i Jörg Bofinger, konserwator z Krajowego Urzędu ds. Zarządzania Dziedzictwem Kulturowym Badenii-Wirtembergii.

Fakt, że artefakt jest wykonany ze złota, sugeruje, że kobieta mogła mieć wysoki status społeczny – stwierdzili naukowcy. Przeprowadzili datowanie radiowęglowe szczątków kobiety i stwierdzili, że zmarła między 1850 rokiem przed naszą erą i 1700 p.n.e. W tym czasie pismo nie rozprzestrzeniło się jeszcze na południowo-zachodnie Niemcy, więc nie ma pisemnych zapisów czy źródeł, które pomogłyby zidentyfikować, kim mogła być. Grób został wykopany jesienią 2020 roku, a odkrycia zespołu zostały opublikowane w maju roku bieżącego w czasopiśmie Praehistorische Zeitschrift.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

wykrywacze rutus alter argo ne
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.