Na ślady po zapomnianym średniowiecznym grodzisku na terenie miejscowości Tarnogród, natrafiono w trakcie modernizacji najdłuższej w Polsce liczącej 225 km drogi wojewódzkiej.

Tarnogród to miasto królewskie lokowane w 1567 roku, od 1588 roku było prywatnym miastem szlacheckim. W XVI wieku położone było w województwie ruskim (powiat przemyski), obecnie jest to miasto w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim.

Najstarsze zapiski mówią że Tarnogród został lokowany na miejscu starego grodziska Cierniogród. Być może to własnie na fragment jego obwarowań natrafiono w sobotę (12.06.2021) w trakcie prowadzonych prac modernizacyjnych drogi wojewódzkiej nr 835. Odkrycia dokonano dokładnie na skarpie wzniesienia, na której jest posadowiony XVIII-wieczny Późnobarokowy kościół Przemienienia Pańskiego.

Na to bardzo ciekawe znalezisko w postaci drewnianych elementów natrafiło dwóch miejscowych pasjonatów, którzy wykorzystując wykrywacze metalu wspomagają lokalną archeolog, poszukując śladów przeszłości przy wspomnianej inwestycji. Na miejscu została zrobiona dokumentacja fotograficzna wraz z wszelkimi pomiarami.

„Po konsultacji z Panią archeolog Anna Jączek z Muzeum w Hrubieszowie doszliśmy do wniosku że drewniane elementy mogły służyć tylko w jednym celu. Jest to pozostałość po Grodzisku, a dokładnie po palisadzie okalającej nieistniejący już gród.” – poinformował nas Janusz Szabat, który wraz z Piotrem Magochem pracują pod nadzorem archeolog na miejscu odkrycia

Pomimo upływu setek lat, resztki palisady zachowały się w całkiem przyzwoitym stanie i są niemałych rozmiarów. Dalsze badania tego miejsca będą prowadzone na bieżąco, a na całość informacji i szczegółowe opracowanie ważnego dla miasta znaleziska musimy chwilę poczekać.

Samo miasto jest usytuowane w bardzo ciekawym łączącym szlaki handlowe miejscu. Leży dokładnie na południowo-zachodnim skraju pow. biłgorajskiego i woj. lubelskiego i jest najdalej na południe wysuniętym miastem województwa. Oznacza to że bliżej jest stąd do Rzeszowa w woj. podkarpackim (70 km) aniżeli do stolicy województwa – Lublina (110 km). Od północnego wschodu miasto ma granicę z gminą Księżpol, a z pozostałych stron otacza je obszar wiejski gminy Tarnogród, która graniczy z trzema powiatami województwa podkarpackiego – leżajskim, przeworskim i lubaczowskim.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

wykrywacze rutus alter argo ne
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.