TV na potrzeby programu zniszczyła malowidła sprzed 11 tys lat – zapłacą 0,5 mln dol. kary

0
Prehistoryczne malowidło naskalne z brazylijskiego Serra do Pasmar

W brazylijskim mieście Diamantina filmowcy stacji Record TV kręcąc biblijną scenę do popularnego programu zniszczyli prehistoryczne malowidła naskalne. Teraz telewizja została prawomocnie skazana na grzywnę w wysokości blisko pół miliona dolarów, jednak to nie wszystko…

W kolonialnym mieście Diamantina, które zostało wpisane na światową listę UNESCO w związku z zachowaniem pamięci o poszukiwaczach diamentów z XVIII wieku, będących założycielami tej miejscowości. Należąca do biskupa Edira Macedo, założyciela Kościoła powszechnego Królestwa Bożego, telewizja 'Record TV’ nagrywała swój miniserial. Wykorzystali do tego jaskinie pasma górskiego Serra do Pasmar położonego w górniczej prowincji Minas Gerais. Dokładnie w tych samych jaskiniach w 2009 roku odkryto naskalne malowidła, datuje się je na 9 tys lat przed naszą erą. Prowadzono tam wykopaliska archeologiczne i znaleziono bogate stanowisko oraz wiele kamiennych zabytków, były to głównie narzędzia.

Normalnie ta historia pewnie by się zakończyła w tym miejscu, jednak filmowcy prowadzący nagrania postanowili lekko zmodyfikować niepasujący widok w kadrze. Zamalowali więc malowidła naskalne białą winylową farbą, tym samym doprowadzając do zniszczenia wielu z nich.

Ślady winylowej farby, którą pokryto prehistoryczne malowidła naskalne

Po odkryciu tej dewastacji przez zarządców tego terenu rozpoczął się proces, trwał on prawie 10 lat gdyż stacja konsekwentnie nie przyznawała się do winy i własnie poinformowano o jego zakończeniu. W kolejnej instancji sądowej telewizja 'Record TV’ została winna dewastacji prehistorycznych dzieł sztuki. Jako swoją obronę przedstawiali brak wiedzy swoich pracowników o realnej wartości zamalowanych malowideł.

Sąd jednak nie dał wiary tym tłumaczeniom i skazał ich na grzywnę w wysokości 2 mln reali, co jest równowartością ok. 0,5 mln dolarów, za szkody wyrządzone środowisku naturalnemu. Ponadto stacja musi ponieść koszty z oszacowaniem wyrządzonych szkód i przede wszystkim sfinansować próby odratowania zdewastowanych zabytków. Potępił również właściciela gruntu za umożliwienie dostępu do terenu bez gwarancji przywrócenia do stanu pierwotnego zdegradowanego obszaru.

Nowość! Koszulka „Drużyna Zwiadowcy Historii” już w sprzedaży!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

W ofercie również najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.