Niecodzienne odkrycie w trakcie prac na terenie Twierdzy Srebrna Góra, podczas prac przy odgruzowywaniu fosy znaleziono szablę/tasak pochodzący z XIX wieku.

Twierdza srebrnogórska to obiekt, który został wzniesiony na Dolnym Śląsku w latach 1765–1777 – przeszedł oblężenie wojsk napoleońskich i przetrwał kolejne wojny światowe, przechodząc przez ręce różnych wojsk i narodowości. Trwające na obiekcie remonty to projekt pt. Rewaloryzacja dla potrzeb kulturalno-edukacyjnych zdegradowanych i niedostępnych części Pomnika Historii Twierdzy Srebrna Góra otrzymał dofinansowanie z Programu „Kultura” Mechanizmu Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021

Do odkrycia doszło wczoraj w fosie – przy lazarecie Bastionu Górnego. Szabla ma ok. 69 cm długości i rękojeść o długości 13 cm, która posiada na sobie 28 żeberek. Brak widocznych punc. Zabytek dopiero zostanie poddany renowacji oraz dokładnej ekspertyzie.

To największy skarb znaleziony na terenie Twierdzy Srebrna Góra od 2018 roku, kiedy odkryliśmy pociski z 1869 roku” – powiedział Grzegorz Basiński, kierownik ds. remontowo-konserwatorskich

W internecie rozbrzmiała dyskusja i próba identyfikacji odkrytego oręża. Na ten moment nie ma wygranego, jest za to kilka pewnych typów. Jeden z nich to francuski tasak piechoty, tzw. sabre-briquet, zwany też pół szablą. Broń charakterystyczna dla armii europejskich w XIX w. Drugi typ to natomiast wzorowany na francuskiej AN XI, tasak piechoty pruskiej M 1818 o/St (ohne Stichblatt) tzw. neupruüisches. Tak naprawdę dopiero po konserwacji lub w jej trakcie, będzie można powiedzieć coś więcej.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.